banner39

Van'daki Osmanlı eserleri yok oluyor-FOTO

Osmanlı döneminde Van'da inşa edilen tarihi Medreseler, Kümbetler şimdilerde çürümeye yüz tutmuş durumda

Genel 13.07.2011, 07:30 13.07.2011, 07:30
Van'daki Osmanlı eserleri yok oluyor-FOTO

Van'ın Başkale ilçesinde 1653 yılında Hüsrev Paşa tarafından inşa edilen kale ve medresenin bakımsızlıktan yok olmaya yüz tutması tepki çekiyor.

İlçe merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunan Örenkale köyünde medresenin yanı sıra kalenin yanındaki mezarlıkta bulunan kümbet ve mezar taşları dikkat çekiyor. İki katlı olan medresenin büyük bir bölümü halen sağlam durumdayken, her geçen yıl biraz daha tahribata uğruyor.

Yetkilere başvurduklarını, fakat henüz somut bir adım atılmadığını ifade eden köylüler, "Osmanlı'nın inşa ettiği doğunun doğusundaki medrese restore edilse turizm açısından güzel bir gelir kapısı oluşturacaktır. Bu tarihi güzelliklerin çürümeye terk edilmesini önlemek için yetkilerin bu konuda duyarlı olmalarını, medresenin ve Hüsrev Paşa'nın içinde yattığına inanılan kümbet ve ona ait caminin restore edilmesini istiyoruz. Köyümüze her sene bu medrese ve kaleyi görmek için turistlerin geldiğini, fakat kar yağışı, yağmur gibi doğa olayları nedeniyle bu yapılar tahrip oluyor" dediler.

Yorumlar (3)
Yasin 12 yıl önce
ecdad yadigarı eserler solcuların elinekalmış, onlarda sivas'ta madımakmüzesi açmanın birtakım fuzuli işlerin peşinde yazık
rabia 12 yıl önce
akp nin bence tek hatası hala chp den dönme ertuğrul günayı kültür bakanı yapması.bu adam bi şey yapmıyor.ecdadımız orada yok olup giderken bu adam seyirci.bence en önemli bakanlıklar kültür ve dışişleri. allah razı olsu dış işleri bakanı benim için görevini en iyi şeki,lde yerine getirenlerden biri.ama bu adam ya istifa etsin yada görevini yapsın.o kadar
buğra 11 yıl önce
selam ben bu iki türbeye girdim muhteşem her ikiside ilk resimde görünen çatı taşları yıkılmış olan türbede yaklaşık 5 -6 zat mezarı war diğerinde ise 1 tane mezar war ama boyutları uzun köylü bu türbeleri tabutlarını koymak için kullanıyor içine girince kullanılan tabutlar vardı mezar taşları tahrip edilmiş ve çalınmıştı zaten türbeler köy mezarlığının içinde.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?