banner39

Varlık Barışı'nda çalışmalar başladı

Maliye Bakanı Şimşek, varlık barışının yurt içindeki iş adamlarına yönelik olmadığını, yurt dışındaki Türklere yönelik olduğunu açıkladı

Genel 19.04.2013, 12:56 19.04.2013, 14:06
Varlık Barışı'nda çalışmalar başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla harekete geçen ekonomi yönetimi, Varlık Barışı için hummalı bir çalışmaya girdi. Maliye Bakanı Şimşek ise varlık barışının yurt içindeki iş adamlarına yönelik olmadığını, dışarıdaki Türklere yönelik olduğunu söyledi.

İlki 2008 yılında çıkarılan ve kamuoyunda "Varlık Barışı" olarak bilinen "Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Kanun", Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın açıklamalarıyla yeniden gündeme geldi.

Ana çalışmalarını Maliye Bakanlığının üstlendiği Varlık Barışı'nda teknik çalışmalar hızla sürüyor.
Çalışma belli bir noktaya ulaştığında ise ekonomi yönetimi değerlendirmesini yapacak ve konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunacak. Erdoğan'ın da "olur" vermesiyle Türkiye, yeni bir Varlık Barışı'yla tanışacak.

Konuya ilişkin geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türk iş dünyasından hem şahısların hem de tüzel kişilerin yurt dışında ciddi miktarda finansal varlıkları olduğunu ve bu varlıkların önümüzdeki günlerde Türkiye'ye daha fazla gelmesini arzu ettiklerini bildirmişti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise konu üzerinde çok hızlı bir çalışma yapacaklarını, belki önümüzdeki birkaç gün içerisinde bunun taslağının hazır olabileceğini kaydetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?