banner39

Varlık Barışı'yla gelen 19 milyar liralık meçhul isim

Varlık barışının ilk uygulamasında beyan edilen 50 milyar liralık varlığın yaklaşık 19 milyar lirasının sadece bir kişiye ait olduğu öğrenildi. Meçhul zenginin varlığı, Türkiye'nin en zengin üç isminin servetine denk

Genel 03.08.2013, 10:53 03.08.2013, 11:04
Varlık Barışı'yla gelen 19 milyar liralık meçhul isim

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk vatandaşlarının yurt dışındaki birikimini ülke ekonomisine kazandırmayı amaçlayan varlık barışının 15 Nisan'da başlayıp 31 Temmuz'da sona eren ilk uygulamasından 50 milyar liralık beyan olurken, meçhul zenginler de ortaya çıktı.

Varlık barışında beyanda bulunanların adları sır gibi saklanırken, sadece bir kişinin 10 milyar dolarlık yani yaklaşık 19.3 milyar liralık varlığını yurt dışından getirmek için beyanda bulunduğu öğrenildi.

31 Ekim'e kadar uzatılan varlık barışının ilk uygulamasında bir kişinin beyanda bulunduğu yaklaşık 19.3 milyar liralık beyan, hisseleri Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin çoğunun toplam piyasa değerinden fazla. Meçhul milyarderin beyan ettiği para dünkü kapanış itibariyle Yapı Kredi Bankası'nın 19 milyar liralık piyasa değerini geçerken, Arçelik ve Ford Otosan'ın piyasa değerinin iki katına ulaşıyor.

Star'ın haberine göre meçhul zenginin beyan ettiği 10 milyar dolar, Forbes'ın dolar milyarderleri listesine Türkiye'den giren ilk üç isimin toplam 9.7 milyar dolarlık servetinden fazla.

N.A. İSİMLİ KİŞİ BANKALARLA GÖRÜŞÜYOR

Maliye kaynakları ve bankacılık sektöründen elde edilen bilgilere göre varlık barışında beyanda bulunanların sayısının yüksek olmadığı ancak 10 milyar dolarlık beyanın dışında birkaç kişinin daha yüksek miktarda beyanda bulunduğu öğrenildi. Maliye Bakanlığı'ndan rakamlar toplu alındığı ve sorgulama yapma imkanı bulunmadığı için meçhul zenginlerinin isimlerini sadece birkaç kişi biliyor. Maliye'den isimlere ilişkin herhangi bir açıklama olmasa da finans sektöründe konuşulanlara göre 10 milyar doların üzerinde bir varlığı getireceğini ekonomideki üst düzey kişilere bildiren N.A. isimli kişinin, bazı bankalardan parayı getirmesi konusunda yardımcı olması talebinde bulundu. Konuya ilişkin olarak bankalar arasında görüşme trafiğinin devam ettiği belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?