Vatan sana aklım feda!

Türkiye'de 6 bin er ve erbaşın terör nedeniyle akıl sağlığını yitirdiği ortaya çıktı

Vatan sana aklım feda!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye 'de yaklaşık 6 bin er ve erbaşın vatani görevlerini yaparken maruz kaldıkları terör ve benzeri olaylar nedeniyle akıl sağlığında zafiyet oluştuğu belirtildi. Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Hamit Köse, "Hiçbir er ve erbaş o olayların ardından kolay toparlanamıyor. Çalışma yeteneğini kaybediyorlar. Bir ekmeğe muhtaç aileler var" yorumunu yaptı.

Saban Gazetesi'nden burcu Çalık'ın haberine göre, şehit ve gazi yakınları ile sivil terör mağdurlarını içine alan düzenleme geçtiğimiz hafta yasalaşırken, yaklaşık 6 ay süren yasa hazırlık toplantılarında akli dengesini yitiren askerlerin durumlarının da masaya yatırıldığı öğrenildi. Yasa üzerinde teknik çalışmaları yapan heyet, bu durumda olan er ve erbaşların "gazi" statüsüyle ilgili yasal düzenleme yapılıp yapılamayacağını tartıştı.

Ruhsal bozukluk yaşayan ve bu nedenle çalışamayacak duruma düşen er ve erbaşlar için yeni yasal düzenleme şart değil. Yasa hazırlık toplantılarında görüş birliğine varılan çözüm, ilgili şahıslar için akıl sağlığının bozulduğuna dair heyet raporu alınması. Heyet raporlarında akıl sağlığının yitirilmesinde askerlik sırasında yaşanan olayla bağlantı kurulması yeterli. Vatani görevi sırasında akli dengesi bozulduğu raporla saptanan askerler "gazi" statüsünde değerlendirilebiliyor ve gazilere tanınan tüm yeni haklardan da faydalanabiliyor.

'İTİRAZ HAKLARI VAR'

Heyet raporlarında "illiyet bağı" olarak tanımlanan bağlantı kurulmayan ve bu nedenle tazminat, aylık maaş bağlanması gibi haklardan yararlanamayan er ve erbaşların raporlara itiraz hakkı da bulunuyor. Yetkililer, mağdur duruma düşen askerlerin idare mahkemesine başvurarak, durumlarını düzelttirebileceğine işaret ediyor. Öte yandan tahmini verilere göre, akıl sağlığında zafiyet meydana gelen yaklaşık 6 bin er ve erbaş bulunuyor.

Haftabaşında yeniden gündeme gelen karakol baskınında 8 arkadaşını kaybetmesi sonrası akıl sağlığını yitiren Rıza Gül'le aynı kaderi paylaşan söz konusu er ve erbaşların arasında rehabilitasyon sürecinden geçirilen, psikolojik tedavileri tamamlananlar da bulunurken, kimileri de heyet raporlarında durumlarını ispat edememesi nedeniyle gazilik haklarından yararlanamıyor.

'RAKAM DAHA FAZLA OLABİLİR'

Er ve erbaşların yaşadığı psikolojik rahatsızlıklarla ilgili kendilerine de zaman zaman yansıyan örnekler bulunduğunu anlatan Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Hamit Köse, "bu rakam 6 binin de üzerinde olabilir. Her zaman net veriler tutulmuyor. Hiçbir er ve erbaş o olayların ardından kolay toparlanamıyor. Gencecik çocuklar çok ciddi mağduriyetler yaşıyor. Davulla zurnayla askere yolluyoruz. Ne halde dönüyorlar. Çalışma yeteneğini kaybediyorlar. Bir ekmeğe muhtaç aileler var" yorumunu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 11:43
banner53
YORUM EKLE

banner39