Vatanından uzakta hüzünlü bir bayram

Ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli mülteciler, Ramazan Bayramı'nı hüzünlü geçiriyor

Vatanından uzakta hüzünlü bir bayram

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, bayram namazını çadır ve konteyner kentlerde kıldı.

Akçakale ilçesindeki Süleyman Şah Konaklama Tesislerinde yaşayan Suriyeliler, vatanlarından uzakta bir bayram namazını daha kılmanın burukluğunu yaşadı.

Yaklaşık 28 bin kişinin barındığı çadır kentte, kendileri için oluşturulan boş alanda saf tutan Suriyeliler, hutbenin ardından ülkelerindeki ve İslam aleminde yaşanan olayların sona ermesi için birlikte dua etti. Bayram namazına yoğun ilgi gösteren Suriyelilerden bazıları dua sırasında hüzünlendiği ve gözyaşlarına engel olamadığı gözlendi. Çadır kent müdürü Hüseyin Ortaç, müdür yardımcıları Bekir Engül ile Yasin Seyhan'ın katıldığı namaz sonrasında bayramlaşma yapıldı.

Kahramanmaraş'ta da buruk bir bayram var

Kahramanmaraş'taki konaklama tesislerinde kalan Suriyeliler de Ramazan Bayramı'nı ülkelerinden uzakta karşılamanın burukluğunu yaşadı.

17 bin 500 kişinin kaldığı çadır kentte Suriyeliler, bayram namazındaki hutbede, Suriye'ye barış ve huzurun gelmesi, kan ve gözyaşının dinmesi ve Esed rejiminin son bulması için dua edildi. Namazın ardından bayramlaşma töreni yapıldı. Daha sonra çadırlarına geçen Suriyeliler, aileleriyle bayramlaştı.

Suriyeli Mahmud Hasan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de akrabalarından uzakta 3'üncü bayramı geçirdiklerini söyledi.

BAYRAMIN ANLAMI 'HÜZÜN' OLDU

Kendileri için bayramın anlamının "hüzün" olduğunu vurgulayan Hasan, "Suriye'den ayrılmak zorunda kaldık. Akrabalarımızdan ayrı 3'üncü bayramı Türkiye'de geçiriyoruz. Suriye'de bir sürü şehidimiz var. Burada bize kucak açtılar. Türkiye'ye ne kadar teşekkür etsek az. Allah bu ülkeye zeval vermesin. Allah Recep Tayyip Erdoğan'a güç kuvvet versin" diye konuştu.

Suriyeli Hasan Hicrap ise Türkiye'nin kendilerine gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür ettiğini, burada üçüncü bayramlarını geçirdiklerini kaydetti. Suriyeliler için Recep Tayyip Erdoğan'ın "özgürlük ve kardeş" anlamına geldiğini vurgulayan Hicrap, Türkiye'deki bütün devlet yetkililerine teşekkür ettiklerini söyledi.

12 yaşındaki Yahya Neccer ise bomba sesinden uzakta bir bayramı daha ailesiyle gurbette geçirdiklerini ifade etti.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2015, 14:49
banner53
YORUM EKLE

banner39