banner39

Veli Küçük'ün avukatı: Tüm kararlar geri alınsın

Veli Küçük'ün avukatı Zeynep Küçük, ''Tanık ifadelerinin yok sayılmasını ve bu ifadelere dayanılarak verilen iki tutuklama dahil tüm kararların geri alınmasını talep ediyoruz'' dedi.

Genel 09.03.2012, 19:23 09.03.2012, 19:23
Veli Küçük'ün avukatı: Tüm kararlar geri alınsın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün avukatı Zeynep Küçük, mahkemede dinlenilen gizli tanıkların yalan söylediğini iddia ederek, ''Bu tanık ifadelerinin yok sayılmasını ve bu ifadelere dayanılarak verilen iki tutuklama dahil tüm kararların geri alınmasını talep ediyoruz'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesindeki küçük salonda yapılan duruşmanın öğleden sonraki oturumunda söz alan tutuklu sanık Osman Yıldırım, ''Veli Küçük ve Doğu Perinçek'in ayak takımının yaptığı ve yapacağı bütün her şeyin hesabını soracağım'' dedi.

Bunun üzerine Veli Küçük'ün avukatı Zeynep Küçük, Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese'den, tehdit içerikli konuşması nedeniyle sanığa müdahale etmesini istedi.

Özese de Yıldırım'a hitaben, ''Mahkeme huzurunda kimseyi tehdit edemezsiniz'' ifadesini kullandı.

Bunun üzerine Yıldırım, ''Anlaşıldığı gibi bir tehdit yok, Veli Küçük ve Doğu Perinçek'in ayak takımının yaptıklarının ve yapacaklarının hesabını mahkeme huzurunda soracağım'' dedi.

Ulusalcılar ile Kemalistlerin, ''Ergenekon'' terör örgütünü kurarak AK Parti'yi yıkmak ve Türkiye'de kendi iktidarlarını kurmak istediklerini öne süren Yıldırım, ''Gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde olanlar, halkımızın gaflet, delalet ve hıyanet içinde olduğunu iddia ederek, kendilerini aklamaya çalışıyorlar'' diye konuştu.

Tutuklu sanık Veli Küçük'ün kızı ve avukatı Zeynep Küçük de gizli tanık dinlemelerinde usule aykırılıkların bulunduğunu iddia etti.

Mahkeme tarafından avukatlara baskı uygulandığını ve konuşma haklarının kısıtlandığını öne süren Küçük, tüm bunlara rağmen gizli tanık dinlenmesindeki usulsüzlük konusunu gündemde tutmaya çalıştıklarını söyledi.

Mahkeme Başkanı Özese, mahkemenin baskı yaptığı iddiasını kabul etmediklerini kaydetti.

Zeynep Küçük, gizli tanıkların yalan söylediğini iddia ederek, buna rağmen gizli tanık Poyraz ve 17'nin ifadelerinden sonra iki sanık hakkında tutuklama kararı verildiğini belirtti.

Gizli tanık ifadelerinin yok sayılmasını isteyen Küçük, gizli tanık ifadeleri nedeniyle verilen tüm kararların mahkeme tarafından geri çekilmesini istedi.

Özese'nin, ''Hangi kararların geri çekilmesini istiyorsunuz-'' sorusu üzerine Küçük, ''Bu tanık ifadelerinin yok sayılmasını ve bu ifadelere dayanılarak verilen iki tutuklama dahil tüm kararların geri alınmasını talep ediyoruz'' dedi.

Küçük, gizli tanık Kıskaç'ın, tutuklu sanık Veli Küçük ile Çamlıca Kız Lisesinde görüştüğü iddiasını kabul etmediklerini söyledi.

Bu görüşmenin yapıldığı iddia edilen tarihte Veli Küçük'ün Gaziantep'te olduğunu, kendisinin de bu yolculukta babasına eşlik ettiğini kaydeden Küçük, ''Mahkemede hangi tanığa baz istasyonlarına göre soru sorulacağına, hangilerine sorulmayacağına kim karar veriyor- Gaziantep'e gittiğimiz uçak firmasının kayıtlarına bakılmasını talep ediyoruz'' diye konuştu.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Özese, ''Mahkemenin yargılama hakkına müdahale edemezsiniz. Siz de buradasınız ve siz de soru sorabilirsiniz'' uyarısında bulundu.

Küçük de ''Tabii ki sorabilirim. Çok şükür buradayım ve soruyorum. Ya olmasam'' karşılığını verdi.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?