Velilere kırtasiye ürünleri uyarısı

Yaklaşık 18 milyon öğrencinin başlayacağı eğitim öğretim sezonu öncesi velilere kırtasiye alışverişi öncesi uyarılarda bulunuldu

Velilere kırtasiye ürünleri uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ekipleri, eğitim-öğretim döneminin başlaması öncesinde kırtasiye ve okul malzemeleri denetimlerine hız verdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlığa zararlı her türlü ürüne "sıfır tolerans" prensibi ile hareket ettiklerini söyledi.

Yayımladıkları tebliğ ile çocuk bakım ürünleri, kırtasiye ve tekstil gibi alanlarda ürün güvenliği konusunda ilk kez yasal düzenleme yapıldığını ifade eden Tüfenkci, bu çerçevede tehlikeli kimyasalların kullanımına kısıtlama getirildiğine dikkati çekti.

Okul kıyafetlerinin azo boyar madde dışında nikel, kadmiyum, nonil fenoller, perflorooktan sülfanatlar, kalaylı organik bileşikler yönünden de denetlendiğini anlatan Tüfenkci, "Ayrıca tekstil etiketlerinin tüketiciyi yanıltıcı bilgiler içermemesi için elyaf analizlerinin doğruluğu kontrol edilmektedir. Ayakkabılarda azo boyar, fitalat, kalaylı organik bileşiklerin yanı sıra ayakkabıyı oluşturan malzemeleri gösteren etiketler yönünden de kontrol edilmektedir." diye konuştu.

Kırtasiye ürünleri ile okul ve büro malzemelerinin azo boyar, ftalat, ağır metaller ve kadmiyum yönünden incelendiği bilgisini veren Tüfenkci, "Özellikle çocukların son dönemlerde sıklıkla kullandığı renkli bileklikler, tokalar, cep telefonu kılıfları, mouse pedleri denetim kapsamına alınmıştır." ifadesini kullandı.

Tüfenkci, önceki yıllarda olduğu gibi yeni eğitim ve öğretim yılı başlamadan önce toptancılarda ve satış noktalarında, ağustos ayında başlayan denetimlerin eylül ayı boyunca süreceğini bildirdi. Söz konusu denetimlerin aralıksız devam edeceğini ve yapılan bu çalışmalar sonucunda güvensizlik oranlarının her geçen gün azaldığını bildiren Tüfenkci, "Kırtasiye ürün grubunda 2011 yılında ilk kez yapılan denetimlerde yüzde 53 olan güvensizlik oranı, 2015' yılına gelindiğinde yüzde 3,3 olarak gerçekleşmiştir. Gelinen noktada aralıksız yapılan denetimlerin ve sektör temsilcileri ile işbirliğinin önemi büyüktür." şeklinde konuştu.

ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Tüketicilerin de ürün satın alırken dikkat etmeleri gereken hususlar olduğunu ifade eden Tüfenkci, "Öncelikle satın alınan her ürünün ambalajı dikkatle incelenmelidir. Yaşanan kazaların birçoğu yanlış, hatalı kullanımdan kaynaklanmaktadır. Bu tür olayların önüne geçebilmek amacıyla ürün ambalajları üzerinde yer alan uyarılar dikkatle okunmalı, kullanım talimatları doğrultusunda hareket edilmelidir." diye konuştu.

Çocukların kullandığı ürünlerde daha dikkatli olunması gerektiğine dikkati çeken Tüfenkci, tüketicilere şu tavsiyelerde bulundu:

"Kırtasiye ürününü seçerken üretici veya ithalatçısının açık adının ve adresinin bulunduğu ürünler tercih edilmelidir. Merdiven altı diye tabir edilen markası, modeli belli olmayan üreticisi, ithalatçısına dair hiçbir bilgi bulunmayan ürünler tercih edilmemelidir. Satın alınan kırtasiye ürünlerinde, özellikle boya kalemlerinde, 'EN 71 standardına uygundur' ibaresinin bulunup bulunmadığına bakılmalıdır.

Oyuncak şeklinde olan veya oyuncak niteliği taşıyan kırtasiye ürünlerinde ise hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dair ibarelerin ve diğer uyarıların bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Örneğin 36 aydan küçük çocuklar için risk oluşturan kırtasiye malzemelerinde bulunan uyarılar dikkate alınmalıdır. Oyuncak şeklinde olan kırtasiye ürünlerinde 'CE' işaretinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir."

BİR UYARI DA TESK’TEN

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında, bu yıl eğitim-öğretime yaklaşık 18 milyon öğrencinin devam edeceğini anımsatarak, velilere alışveriş öncesi uyarılarda bulundu.

Eğitim-öğretim yılının başlayacak olması nedeniyle yaklaşık 2,5 milyar dolar pazar payına sahip kırtasiye sektörünün şimdiden hareketlendiğine dikkati çeken Palandöken, ailelerin, çocukları için alışveriş yaparken ürünlerin dış görüntüsüne kanmaması gerektiğinin altını çizdi.

Palandöken, "Yarınlarımızın umudu çocuklarımızın sağlıklarını korumalıyız. Kullanacakları kırtasiye malzemelerinin ve formaların fiziksel değil, kimyasal içeriğine dikkat edin. Yollarda eğreti tezgahlarda satılan albenili kırtasiye malzemelerinden uzak durulmalıdır. Çocuklarımızın sağlığını hiçe sayıp sadece kendi ceplerini ve kazançlarını düşünen fırsatçıların ekmeğine yağ sürmeyin." değerlendirmesinde bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının denetimleri sonucunda 100 kırtasiye ürününden 97'sinin güvenli hale geldiğini ifade eden Palandöken, açıklamasına şöyle devam etti:

"Tüketicilerin mutlaka ithalatçısı ya da üreticisi belli, etiketli, markalı olan ürünleri satın alması gerekiyor. 2013 yılında yüzde 18 olan zararlı ürün oranı 2014 yılında yüzde 11,2'ye düşmüştü. Buna rağmen 2015 yılında denetlenen 375 kırtasiye ürününün 15'inde sağlığa aykırı ve zararlı fitalat tespit edildi. Bu yıl yüzde 3 oranına düşerek ne kadar düzelme olsa da yine çocuklarımızın sağlığını piyasada satışı yapılan Uzak Doğu menşeli, parlak ambalajlı, markasız ürünler tehdit etmektedir. Bu tespitler vatandaşlarımıza rehber olmalı ve alacakları ürünlere çok dikkat etmelidirler. Çocuklarımız için özenerek alacağınız ürünler onların sağlığını tehdit etmemelidir. İthal ürünlerin menşesine ve markasına mutlaka dikkat edilmelidir. En önemlisi CE ve TSE uluslararası standart işaretleri aranmalı ve bu ürünler güvenilir yerlerden alınmalıdır."

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2016, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER