banner39

Venedik Bienali'ndeki Türkiye Pavyonu açıldı

İtalya'nın Venedik kentinde düzenlenen bienale bu yıl Türkiye'ye de yer ayrıldı. Bienal'deki Türkiye Pavyonu'da bugün Hafıza Mekanları isimli projenin açılışı yapıldı

Genel 06.06.2014, 16:16 06.06.2014, 16:16
Venedik Bienali'ndeki Türkiye Pavyonu açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla Türkiye, dünyanın en önemli güncel sanat ve mimarlık etkinlikleri arasında sayılan Venedik Bienali'nde uzun süreli bir mekana sahip oldu.

Türkiye Pavyonu'nun açılışı yoğun katılımlı bir etkinlikle gerçekleştirilirken, Venedik Bienali Başkanı Paolo Baratta, devlet desteği olmadan Türkiye'nin bu kalıcı mekana sahip olmasının olağanüstü olduğunun altını çizerek, "Bu pozitif bir enerjinin etkisidir. Burada Türkiye'nin katılımıyla yeni bir dünyanın doğuşunu kutluyoruz" dedi.

7 Haziran - 23 Kasım 2014 tarihleri arasında Schüco Türkiye ve VitrA eş sponsorluğunda gerçekleştirilen Venedik Bienali 14. Uluslararası Mimarlık Sergisi'nde bu yıl ilk kez yer alan Türkiye Pavyonu'nda Places of Memory (Hafıza Mekanları) başlıklı projenin açılışı gerçekleştirildi. Türkiye Pavyonu, proje küratörü Murat Tabanlıoğlu, proje koordinatörü Pelin Derviş ve sergi ekibi Ali Taptık, Alper Derinboğaz, Candaş Şişman, Metehan Özcan ve Serkan Taycan'ın katılımıyla uluslararası mimarlık dünyasına tanıtıldı.

20 YILLIK KALICI MEKAN

Türkiye, Venedik Bienali'nin iki ana mekanından biri olan Arsenale'de 2014-2034 yılları arasında tahsis edilen bu mekan sayesinde bu yıl ilk kez ulusal bir pavyonla Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi'nde yer alıyor. Türkiye daha önce geçici mekanlarda, Venedik Bienali Sanat Sergisi'ne katılıyordu.

Türkiye Pavyonu'nun açılış törenine, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Schüco Türkiye Genel Müdürü Can Eren, VitrA adına Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Atalay Gümrah, Häfele İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rüstem Çetinkaya katıldı.

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İlişkiler Genel Müdürü Lale Ülker, Roma Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Birinci Müsteşar Erkan Aytun, Kültürel Diplomasi Genel Müdür Yardımcılığı Daire Başkanı Cem Kahyaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü ve Bakan Danışmanı Abdurrahman Çelik ve Roma Kültür ve Tanıtma Müşavirliği Ataşe Yardımcısı Enis Uğur da katılımcılar arasında yer aldı. Açılışa ayrıca, Venedik Bienali başkanı Paolo Baratta, Türkiye Pavyonu'nun 21 destekçisi, mimarlar, akademisyenler, sanat profesyonelleri ve küratörler katıldı.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?