Vize için evlilik cüzdanı bile isteniyor

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, en büyük ihracatını Avrupa'ya yapan Türk işadamlarına çıkarılan vize zorluklarına sert tepki gösterdi.

Vize için evlilik cüzdanı bile isteniyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa ülkelerinin vize zorluğu iş dünyasından sonra hükümeti de isyan ettirdi. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, en büyük ihracatını Avrupa'ya yapan Türk işadamlarına çıkarılan vize zorluklarına sert tepki gösterdi. İşin, insan haklarına tecavüz etmeye kadar götürüldüğüne işaret eden Çağlayan, "Vize için başvuran işadamından evlilik cüzdanı istiyor. Sen nikâh memuru musun, seni ne ilgilendirir evli olup olmadığı?" eleştirisini yaptı.

AB ülkelerinin Türk işadamlarına yönelik vize engeli Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ı çileden çıkardı. Almanya'ya her fuara gelişinde sanayicilerin vize konusundan şikâyet ettiklerini, ancak artık bu işin ahlakî boyutlara kadar gittiğini belirten Çağlayan, "Vize almak için başvuran işadamlarından evlilik cüzdanı istiyorlar. AB, bu uygulamalarla, dünya ticaretinin bütün kurallarını çiğniyor, bu korumacılığın daniskası, ticarete teknik engeldir." dedi.

Almanya'nın Hannover kentindeki temaslarını tamamlayan Çağlayan, Türkiye'ye dönüşünde uçakta değerlendirmelerde bulundu. AB'nin Serbest Ticaret Anlaşması (STA) yaptığı ülkelerle Türkiye'nin yapamadığını belirten Çağlayan, bunun sebebinin, 1996 yılında Gümrük Birliği anlaşması yapılırken AB'nin talebine rağmen diğer ülkelerle birliğin yapacağı anlaşmalara taraf olmamayı Türkiye'nin kabul etmesi olduğunu, bunun gerekçesinin de Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB'ye girmesi durumunda tanımak zorunda kalmamak olduğunu söyledi.

Çağlayan, Cezayir'in, Güney Afrika'nın, AB ile 2000 yılında STA yaptığını, Türkiye ile bugüne kadar yapılmadığını belirtti.

AB'ye tam üyeliğin Türkiye'nin hakkı olduğuna işaret eden Çağlayan, 50 yıldan fazla devam eden bu mücadelenin sonucunu almak istediklerini, ancak üyeliğin amaç değil, araç olduğunu kaydetti.

AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarına vizesiz geçiş sağlayan Avrupa'nın bu konuda Türk işadamlarına zorluk çıkarttığını anlatan Çağlayan, şunları aktardı: "Her fuara gelişimde sanayicim vizeden şikayet eder, ancak bu konuda artık işi ahlaki boyutlara, insan haklarına tecavüz etmeye kadar götürdüler.

Vize almak için başvuran Türk işadamından evlilik cüzdanı istiyor, sen nikah memuru musun, seni ne ilgilendirir o firmanın sahibinin evli olup olmadığı. Bunların amacı, bizi yıldırmak, ticaretimizi engellemek, tarife dışı engel oluşturmak. Her başvuruya 60-100 Euro başvuru ücreti alıyorlar, vize versin vermesin. Cebit Fuarı'nda patronlara vize vermediler, o patronların işçilerine vize verdiler.

AB, dünya ticaretinin bütün kurallarını çiğniyor, bu korumacılığın daniskası ve insan hakları ihlalidir, saygısızlıktır, ticarete teknik engeldir. Benim, hem malım hem de insanım serbest dolaşamıyor. Türkiye olarak dünyanın en büyük kara ticaret filolarından birine sahibim. 46 bin kara aracı... Gerek kendi ülkesine giden gerek transit geçen nakliye araçlarıma kota koyuyorlar.

Sen serbest piyasa ekonomisinden bahsediyorsun, bundan bahsederken, benim araçlarıma, insanlarıma kota-vize uygulaması yapıyorsun. Bunların hepsi Türkiye'nin büyümesinden, gelişmesinden endişe edilmesinin sonuçlarıdır.''

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 07:33
banner53
YORUM EKLE

banner39