Volkswagen'e soruşturma açıldı

Volkwagen'in dizel motorlu araçlara yerleştirdiği bir yazılım sayesinde karbon emisyonlarını bilinçli şekilde olduğundan düşük gösterdiği raporunun ardından ünlü firmaya G.Kore'den soruşturma açıldı

Gündem 22.09.2015, 14:57 22.09.2015, 14:57
Volkswagen'e soruşturma açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Çevre Koruma Müdürlüğü (EPA) geçen hafta Volkswagen'in dizel motorlu araçlarına fabrika çıkışında yapılan egzoz emisyon testlerinin hatalı olduğunu açıkladı.

Raporda Alman otomobil üreticisine yarım milyon aracı piyasadan toplama çağrısı yapıldı. Volkswagen raporda dizel motorlu araçlara yerleştirilen bir yazılım sayesinde aracın karbon emisyonlarını bilinçli şekilde olduğundan düşük göstermekle suçlanıyordu.

EPA raporunda yönetmeliklere uymayan her araç için 37 bin 500 dolar ceza kesilmesi teklif ediliyor.

Pazartesi günü Volkswagen hisseleri Frankfurt borsasında yüzde 20 değer kaybetti ve şirketin piyasa değeri bir günde 14 milyar dolar eridi.

VW ABD SORUMLUSUNDAN ÖZÜR

Volkswagen'nin ABD operasyonlarının başındaki isim Michael Horn ilk açıklamasında ABD'li yetkililere karşı dürüst olmadıklarını itiraf etti ve "Dürüst davranmadık ve işi batırdık. Özür dileriz" dedi.

Yeni Passat modelinin lansmanında konuşan Horn, kesilecek cezayı ödemeye hazır olduklarını da dile getirirken, Associated Press haber ajansı şirketin gelebilecek cezaları karşılayabilmek amacıyla 7,3 milyar dolar nakit fon ayırdığını aktardı. VW'nin sözcüsü AFP'ye yaptığı açıklamada, “O satışların durdurulduğu bilgisini onaylıyorum” dedi. Satışı askıya alınan söz konusu modeller VW'nin ABD satışlarının yüzde 23'üne denk geliyor. Yılın ilk 8 ayında firma ABD'de 280 bin araç sattı.

AUDİ A3, JETTA, BEETLE, GOLF VE PASSAT

 

Volkswagen’in gaz emisyonlarında sorun yaratan modellerinin Audi A3, Jetta, Beetle, Golf ve Passat olduğu belirtiliyor.

Öte yandan Güney Kore de ABD’de de yaşanan gelişmelerden sonra söz konusu modeller ve Volkswagen hakkında bir soruşturma başlattı. Soruşturmanın 4 bin ila 5 bin aracı kapsayacağı belirtiliyor.Güney Kore Çevre Bakanı Yardımcısı Park Pan-kyu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Eğer VW’nin dizel araçlarında bir problem bulursak soruşturma ülkedeki bütün dizel Alman araçlarına sıçrayacak” dedi.

Wolkswagen CEO'su Martin Winterkom New York'ta düzenlenen basın toplantısında soruşturma süresince ABD'li yetkililerle işbirliği yapacaklarını açıkladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?