banner15

Wikipedia'ya 'Nazizm' suçlaması

Google'a göre, Wikipedia'da California Cumhuriyetçi Partisi'nin ideolojisinin "Nazizmi" içerdiği bilgisinin yer almasından "vandalizm" sorumlu.

Wikipedia'ya 'Nazizm' suçlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Kevin McCarthy'nin, Vice News'de yayınlanmasının ardından Wikipedia'nın GOP'u tanıttığı sayfanın ekran görüntüsünü twitter hesabında paylaşması tartışmalara neden oldu.

Google, GOP'un tanıtıldığı Wikipedia sayfasının, ideolojileri arasında muhafazakarlık, piyasa liberalizmi ve Nazizmi listeleyecek şekilde "tahrip edildiğini" savunarak GOP'un ideolojisi bölümünden bu bilgiyi hemen çıkardı.

"NAZİZM" İFADESİ EKLENMİŞ

Wikipedia'nın üzerinde değişiklik yapılabilen sayfasına 24 Mayıs'ta anonim bir kullanıcı tarafından "Nazizm" ifadesinin eklendiği, bu ifadenin bir hafta sonra düzeltildiği, perşembe öğleden sonra benzer değişikliğin bir dakika içinde geri alındığı kaydedildi.

Kevin McCarthy, olayı "rezalet" olarak nitelendirirken, GOP yöneticilerinden Cynthia Bryant, Google ve Wikipedia'nın "sitelerinde ne yayınlandığına ilişkin daha fazla sorumluluk alması gerektiğini" söyledi.

Silikon Vadisinin diğer teknoloji şirketleri ve Google'ın daha önce de bu tür ön yargılı yaklaşımlar sergilediği iddia ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2018, 14:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48