Wushu Federasyonu'na başörtüsü cezası

Avrupa Wushu Federasyonu tarafından Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Akyüz ile başörtülü sporcu kızı hakkında iki yıl müsabakalardan men cezası verildi. Federasyon bu karar üzerine kadın takımını Avrupa'ya göndermeme kararı aldı

Wushu Federasyonu'na başörtüsü cezası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Abdurrahman Akyüz'ün kızı Zeynep Makbule Akyüz, Avrupa şampiyonasındaki karşılaşmaya başörtülü katıldığı gerekçesiyle diskalifiye edildi, ardından 2 yıl men cezası aldı. Federasyon da kadın takımı için, turnuvaya katılmama kararı verdi.

Geçen yıl Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapılan Avrupa Wushu şampiyonasında, karşılaşmaya başörtüsüyle çıkan sporculardan aynı zamanda federasyon başkanının kızı Zeynep Makbule Akyüz, diskalifiye edildi. Federasyondan konuyla ilgili yapılan açıklama ardından Federasyon Başkanı Abdurrahman Akyüz ile kızı Zeynep Makbule Akyüz hakkında, Avrupa Wushu Federasyonu 2 yıl karşılaşmalardan yasaklanma cezası verildi.

Avrupa Wushu Federasyonu'nun verdiği karar sonrasında, Türkiye Wushu Federasyonu yönetim kurulu, ilk olarak hem erkek hem de kadın milli takımının şampiyonaya katılmamasına karar verdi. Daha sonra federasyon bu kararını değiştirerek sadece kadın milli takımın katılmamasına karar verdi.

Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Abdurrahman Akyüz ise, kendilerine yönelik insanlık suçunun işlendiğini belirterek şöyle konuştu:

"Olayın benim ve kızımla ilgisi yok. Olay tamamen başörtüsü meselesi. Kızım geçen sene diskalifiye edildi. Ardından bizlere ceza verildi. Yönetim kurulumuz da bu yönde bir karar aldı. Avrupa Wushu Federasyonu'nun verdiği cezaya itiraz ettik ama kabul edilmedi. Bunların yaptığı, bir insanlık suçu, kızımın dünya şampiyonalarında dereceleri var. Bize ancak başörtüsü olmadan katılabileceğimiz söylendi. Bizler de kabul etmedik. Bu inancımıza saldırıdır. Dünya şampiyonalarında hiçbir sıkıntı yok ama neden Avrupa'da var, bunu anlamıyorum. Değerlerimize, inançlarımıza hareket ettikleri için de gitmeyeceğiz. Bu karar kaldırılıncaya kadar da bu devam edecek."

Turnuvada Türkiye adına büyükler, üst gençler, alt gençler kategorilerinde 52 erkek sporcunun mücadele edeceği açıklandı. Teknik ekip ve yöneticilerle birlikte kafile toplam 70 kişiden oluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2014, 16:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
cenk
cenk - 5 yıl Önce

namaz kilin,spor neyinize

yaşar
yaşar - 5 yıl Önce

8-9 Mayıs 2014 de yapılacak olan Avrupa Kyokushin Şampiyonasına milli sporcu olarak seçildiği halde kızımı da götürmüyorlar. Şampiyon olma hakkını gasp ediyorlar. Sebebini öğrenmiş olduk.

banner39