banner39

Yağmur geliyor sel ve yıldırıma dikkat

Meteoroloji yetkilileri, önümüzdeki 10 gün boyunca Türkiye'nin neredeyse tamamının yağış sisteminin etkisi altına alacağı uyarısında bulundu.

Genel 10.05.2012, 06:23 10.05.2012, 09:31
Yağmur geliyor sel ve yıldırıma dikkat

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bu hafta bahar yağmurları Türkiye'nin tamamında etkili olacak. Uzmanlar, selin yanı sıra ani hava değişiklikleriyle yıldırım düşeceği uyarısı yaptı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü hafta sonuna kadar bahar yağmurları uyarısı verdi. Önümüzdeki 10 gün boyunca Türkiye'nin neredeyse tamamının yağış sisteminin etkisi altına alacağını belirten Meteoroloji, kısa süreli, yerel, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların taşkınlara neden olabileceğine dikkat çekti.

Sabah'ın haberine göre uzmanlar sel riski konusunda da uyardı ve ekledi: "Yıldırım düşmesi vakaları da can alabilir, aman dikkat!"

"AĞAÇ ALTINA SIĞINMAYIN"

Ahmet Uçar (Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava tahminleri Şube Müdürü): Yurdumuzun iç ve doğu kesimlerinde geçtiğimiz hafta bahar mevsimine uygun kısa süreli sağanak yağışlar etkili oldu. Buna ilave olarak yurdumuzun yeni bir yağışlı hava kitlesinin etkisine gireceği ve önümüzdeki hafta boyunca büyük bir bölümünde bu yağışların etkili olacağı tahmin edilmektedir. Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacak. Yağışlar çok local olacak, örneğin Ankara'nın bir mahallesinde yoğun yağış görülebilir. Bu sel değil ama taşkınlara yol açabilir, başka bir yerde hiç görülmeyebilir. Gök gürültülü sağanak yağış beraberinde şimşek ve yıldırımı da doğurur. Bu nedenle yıldırım çekebilecek ağaç dibi gibi yerlere sığınmak doğru olmaz. Özellikle iç Anadolu'da çiftçilerimize bu yağışlar ekinleri için çok iyi gelecek, faydalı olacak.

"FIRTINA RİSKİ VAR"

Prof. Dr. Orhan Şen (İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fak. Meteo. Müh. Öğretim Üyesi): Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu'nun güneydoğu kesimlerinde ani sağanak yağışın doğuracağı sel riskine dikkat etmek gerekiyor. Yerkürenin bir anda çok ısınması şiddetli yağış riskini doğurur. Buna halk arasında kırkikindi yağmurları da denir. Ani sağanak yağışlar yıldırım düşmesi riskini de beraberinde getiriyor. Açık alanlarda dikkatli olmak gerekir. Bunun dışında Türkiye'de son 10 yıllık fırtınalara baktığınızda bir artış görülüyor. Bu bölgelerde ani fırtına ihtimali yüksek.

"NOKTASAL UYARI ŞART"

İsmail Küçük ( Meteoroloji Mühendisleri Odası Eski Başkanı): Ani yağışların sel tehlikesi doğurabileceğini biliyoruz. Bu tip hava sıcaklıklarındaki ani artış sağanak yağışla birlikte yıldırım düşmesi riskini de doğuruyor. Ancak Meteoroloji artık son derece hassas ölçüm yöntemleri ile çalışıyor. Yağış ve fırtınayı 20 dakika önceden bile tespit edebilirler. Uyarıların bölge bazında ve genel olması yerine yerel ve noktasal olması gerekir. Bugün hangi ilin hangi ilçesinde ne kadar yağış beklendiğinin biliniyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?