Yalçın Küçük ve 4 kişi tutuklandı

"Ergenekon" soruşturması kapsamında gözaltına alınan Yalçın Küçük ve beranerindeki 4 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Genel 07.03.2011, 01:52 07.03.2011, 07:38
Yalçın Küçük ve 4 kişi tutuklandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Prof. Dr. Yalçın Küçük, Oda Tv çalışanları Doğan Yurdakul, Müesser Yıldız, Coşkun Musluk ve Sait Çakır sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Nöbetçi İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi İbrahim Balık'ın, Yalçın Küçük'ü örgüt yöneticiliği, diğer şüphelileri ise örgüt üyeliği suçundan tutuklanmasına karar verdiği öğrenildi.

Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınan Yalçın Küçük ile Doğan Yurdakul, Müyesser Yıldız, Coşkun Musluk ve Sait Çakır dün sabah saatlerinde, Beşiktaş’ta bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Savcı Zekeriya Öz’e ifade veren zanlılar tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Dün saat 19.00’da başlayan mahkeme, bugün 01.30 sıralarında sona erdi.

Hakim İbrahim Balık, Küçük, Yurdakul, Yıldız, Musluk ve Çakır’ın tutuklanmasına karar verdi. Tutuklanan zanlılar mahkemedeki işlemlerin tamamlanmasından sonra Metris Cezaevi’ne gönderildi. Yalçın Küçük'ün örgüt yöneticiliğinden, diğer şüphelilerin ise örgüt üyeliği suçundan tutuklandığı öğrenildi.

Tutuklamaların ardından Doğan Yurdakul'un sözlerinin neler olduğunu avukatı Tugay Topbaş basına açıkladı. Topbaş, müvekkili Yurdakul'un kararın ardından, "Hukuk iflas etmiştir. Önemli olan kamuoyu vicdanının iflas etmemesidir. Biz kendimizi kamuoyunun vicdanına teslim ediyoruz" dediğini aktardı. Tutuklanan 5 ismin salı günü Silivri Cezaevi'ne nakledilecekleri öğrenildi.

Bu arada mahkeme sürerken bir grup adliye önünde eylem yaptı. Tutuklamaları ve gözaltıları protesto eden şahıslar, eylem sırasında hükümete de tehditler savurdu.

 

 

Yorumlar (1)
cihat 13 yıl önce
bu küçüğü nasıl prof yapmışlar
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?