banner15

YAŞ mağdurlarını OYAK da mağdur etti

12 Eylül referandumuyla haklarına kavuşan YAŞ mağdurları, OYAK’ın kendilerinden kestiği paraların hala bekletildiğini açıkladı

YAŞ mağdurlarını OYAK da mağdur etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Genel Başkanı Adnan Tanrıverdi,12 Eylül referandumu ile hakları iade edilen YAŞ mağdurlarının çifte bayram yaptığını söyledi. Adnan Tanrıverdi, OYAK’ın da mağdurların hakkını vermesi gerektiğini dile getirdi.

Star Gazetesi'nin haberine göre Tanrıverdi, YAŞ kararıyla ordudan atılan arkadaşlarının bir kısmının emekli olduğunu anlatarak, “Şimdi bu arkadaşlarımızın güç durumda olanlar var. Emsalleri emekli olmuş. Bunlar da emeklilik haklarını alacak. Herhalde birkaç ay içinde emekli maaşları bağlanacak. İkinci olarak ise silahlı kuvvetlerindeki emsalleri emeklilik hakkını almış ama tamamen silahlı kuvvetlerinden henüz hizmet sürelerini doldurup ayrılmamış olanlar var. Bunlar da isterlerse emekli olabilecekler, isterlerse kamu kurumlarında açılmış araştırmacı kadrolarına atanabilecekler. Üçüncü kategorideki YAŞ mağdurları ise silahlı kuvvetlerindeki emsalleri henüz emeklilik hakkını almamış olanlar, bunlar da açılmış kadrolara atanıyorlar. Atamaları bayramdan önce başladı. Bu arkadaşlar çifte bayram yaptılar. Çevrelerine suçsuzluklarını anlatamıyorlardı. Bu suçsuzluklarının delili oldu. Bizim temennimiz ayrıntılı bir çalışma yapılarak ileride 6191 sayılı kanunun dışında kalan işlemleri yargıya açık olan arkadaşların da bir şekilde mağduriyetlerinin giderilmesi için bir formülün siyaset tarafından bulunması”diye konuştu. Ordudan atılanların bütün haklarının iade edildiğini, bu çerçevede OYAK’a yatırılması gereken primlerin de TSK tarafından ödenmesi gerektiğini kaydeden Tanrıverdi, “Emekli sandığı olsun,OYAK olsun bu kurumlara kesilen primler ödenecek maaşlardan kesilip bu kurumlara bugünkü rayiciyle yatırılmış olması lazım. Buralara yatırıldıktan birikmiş haklarımızın ödenmesi gerekiyor. Şimdi bu mümkün olmadı, neden bu maaşı ödemedikleri için. Bugünkü mağduriyet, yani maaş ödemiyorsa bile Silahlı Kuvvetler, bakanlık bu arkadaşların OYAK’a yatırması gereken kesintilerini hesap edip yatırması lazım en azından. Buradan ikramiye alan arkadaşlarımızın olması gerekir. Bu bir noksanlıktır. Ben bunun giderileceğini umuyorum ve temenni ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 10:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35