banner39

YAŞ toplantıları bugün başlıyor

Yüksek Askeri Şura bugün toplanıyor. YAŞ, tutuklu Generaller için de kader toplantısı olacak.

Genel 01.08.2012, 04:17 01.08.2012, 09:54
YAŞ toplantıları bugün başlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yüksek Askeri Şuranın bugün başlayacak ve 4 gün sürecek toplantısı, tutuklu Generaller için de kader toplantısı olacak.  Yasa gereği tutuklu Generaller terfi edemiyor.

Haklarında verilmiş mahkumiyet olmadığı için, hak kaybına uğramamaları açısından aynı rütbede bekleme süreleri uzatılabiliyor.

Gazeteport'un haberine göre toplantıda dosyaları ele alınacak 126 General ve Amiral arasında tutuklu ya da temditli çok sayıda isim var.

Tutuklu ve hiç temdit almamış olanlar ile, hem tutuklu hem temditli isimlerin yanı sıra, halen görevde bulunup, haklarında bir soruşturma olmayan temditli isimlerin toplamı 65’i buluyor.

YAŞ toplantısında daha önce temdit verilen tutuklu isimlerin emekliye sevkedilmesi, bulundukları rütbede ilk kez şuraya girecek tutuklu isimlere ise, bir yıl temdit verilmesi formülü üzerinde duruluyor.

RAMAZAN AYARI

YAŞ toplantısı, Orgeneral Bilgin Balanlı ve Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler'in tutuklu bulunması nedeniyle iki eksikle yapılacak. Ramazan dolayısıyla bu yıl Genelkurmay Başkanlığınca öğle yemeği verilmeyecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Şura'nın 3. günü YAŞ üyelerine Çankaya Köşkü'nde iftar yemeği verecek. YAŞ'ta terfi ve atamaların yanı sıra son dönemde artan terör olayları ve Suriye ile yaşanan sıcak gelişmeler de ele alınacak.

YAŞ sonrası, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Emin Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, görevlerini sürdürecek. Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aslan Güner ise emekliye ayrılacak. Tutuklu Kor, Tüm ve Tuğgeneraller ile amirallerin durumlarının da görüşüleceği toplantıda, 40 civarında General ve Amiralin bir üst rütbeye terfi etmesi, 45 Albayın, General ve Amiral olması, 45 General ve Amiralin rütbe bekleme sürelerinin de bir yıl uzatılması bekleniyor. YAŞ’da durumları görüşülecek olan 126 isim şöyle:


KARA KUVVETLERİ:

-----------------------

ORGENERAL: Aslan Güner

KORGENERALLER: İsmail Hakkı Pekin (Temditli-tutuklu), Nejat Bek (Temditli-Tutuklu) Ömer Necati Özbahadır (Temditli) Mustafa Korkut Özarslan (Temditli-Tutuklu), Galip Mendi (Temditli) Raif Akbaş, Mehmet Emin Alpman, Mehmet Eröz (Tutuklu) Tevfik Özkılıç (Tutuklu) Yurdaer Olcan (Tutuklu)


TÜMGENERALLER: Ahmet Yavuz (Temditli-Tutuklu) Salim Erkal Bektaş (Temditli-Tutuklu) Abdullah Dalay (Temditli-Tutuklu) İhsan Balabanlı (Temditli-Tutuklu) Yüksel Öztekin (Temditli) Berkay Turgut (Temditli-Tutuklu) Yaşar Bal (Temditli) Musa Avsever (Temditli) Ömer Bayraklı (Temditli) Orhan Turfan (Temditli) Ferit Güler, Mehmet Daysal, Metin İyidil, A.Tamer Büyükkantarcıoğlu, Atilla Gürdere, Erdal Öztürk, Alpaslan Erdoğan, Bekir Memiş (Tutuklu), Ömer Paç, Hasan Fehmi Canan (Tutuklu) Veysi Sunal

TUĞGENERALLER:  Orhan Köprü (Temditli) Hamza Koçyiğit (Temditli) Mehmet Ali Yıldırım (Temditli) Kasım Erdem (Temditli-Tutuklu) Asım Bülent Aker (Temditli) Levent Gözkaya (Temditli) Ersun Altunsoy (Temditli) İzzet Çetingöz (Temditli) Osman Ünlü (Temditli) Murat Üçüncü (Temditli) Fevzi Cömert (Temditli) Lokman Ekici (Tutuklu) Ömer Faruk Küçük, Abdulbaki Kavun, Ali Rıza Kuğu, Ferhat Özgen, Orhan Çınar, Gökhan Gökay (Tutuklu), Sadık Piyade, Muhittin Yenikeçeci, Gürsel Öztürk, Cengiz Demirci, Taci Kurul, Ali Sivri,Veli Yıldırım, Ethem Büyükışık, Salih Sevil, İsmail Gümüştekin, Osman Erbaş, Müjdat Uzun, Burhanettin Aktı, Halit Günbatar, Muzaffer Dirik, Nevzat Kılınç, Ali Gündoğan

DENİZ KUVVETLERİ:
-----------------------

KORAMİRALLER : Mehmet Otuzbiroğlu (Temditli-tutuklu) Kadir Sağdıç (Tutuklu)

TÜMAMİRALLER: Halit Özkoç (Temditli) Haydar Mücahit Şişlioğlu (Temditli-Tutuklu)) Atilla Kezek (Temditli) Fikret Güneş, Ramazan Cem Gürdeniz(Tutuklu), Serdar Dülger

TUĞAMİRALLER: Ahmet Türkmen (Temditli) İsmail Taylan (Temditli-Tutuklu) Sualp Tayfun Atılır (Temditli) Nadir Hakan Eraydın (Temditli-Tutuklu) Ercüment Tatlıoğlu (Temditli) Serdar Okan Kırçiçek (Tutuklu) Cem Aziz Çakmak (Tutuklu) Levent Erkek (Tutuklu) Mehmet Fatih Ilgar (Tutuklu) Adnan Özbal, Mustafa Ekmel Özdengil, Turgay Erdağ (Tutuklu)


HAVA KUVVETLERİ:
-----------------------

KORGENERALLER: Korcan Pulatsü (Temditli-tutuklu), Ziya Güler,
(Temditli-tutuklu) Abidin Ünal, Veysi Ağar

TÜMGENERALLER: Semih Birdoğan (Temditli) Beyazıt Karataş (Temditli-Tutuklu) Atilla Özler (Temditli) Mehmet Şanver, Nedim Güngör Kurubaş (Tutuklu), Atilla Gülan, Sinan Şanlı, Hasan Küçükakyüz

TUĞGENERALLER: Mustafa İlhan (Temditli) Haşmet Cihangir Kadakal (Temditli) Ahmet Levent Taştan, Haluk Selvi, Kubilay Selçuk, Mehmet Özlü, Erdoğan Arslantaş, Cevat Yazgılı,Mustafa Avcı, Sami Fındıkoğlu

JANDARMA:
--------------

KORGENERALLER: Fikret Demirtaş (Temditli) Osman Eker

TÜMGENERALLER: Tunay Bilgen (Temditli) Mehmet Cörten, Kemal Alataş

TUĞGENERALLER: Ali Aydın (Temditli) Ümit Yılmaz (Temditli) Murat Kırkaya (Temditli)  Ünal Karaosmanoğlu, Zeki Es, İbrahim Aydın, Bulut Ömer Mimiroğlu (Tutuklu)


GATA:
------

TUĞGENERALLER: Yusuf Ziya Yergök (Temditli) Mustafa Başbozkurt,  Dilaver Erşanlı,

TUĞAMİRAL: Okan Özcan (Temditli) Mehmet Ali Özgüven

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?