banner15

YAŞ ve MGK'dan sonra bir ilk daha

YAŞ ve MGK'daki büyük değişimlerden sonra şimdi de Başkomutanlık makamıyla ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı.

YAŞ ve MGK'dan sonra bir ilk daha

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

YAŞ ve MGK'daki büyük değişimlerden sonra şimdi de Başkomutanlık  makamıyla ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. Zafer Bayramı tebriklerini bugüne kadar olduğu gibi Genelkurmay Başkanı değil bu yıl ilk kez Başkomutan sıfatıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kabul edecek.

Vatan Gazetesi'den Murat Çelik'in iddiasına göre, Zafer Bayramı tebriklerini ilk kez Cumhurbaşkanı kabul edecek. Şimdiye kadar, Genelkurmay Başkanlığı Karargâh Şeref Salonu’nda gerçekleşen 30 Ağustos Zafer Bayramı tebrik töreninde, ‘ev sahibi’ olan Genelkurmay Başkanı konuklarını, ayakta tek başına durarak kabul ediyordu.

Törende, “Sayın Genelkurmay Başkanı” anonsunun ardından Meclis Başkanı ve Başbakan’ın da aralarında bulunduğu konuklar ayakta, kutlama sırasının kendisine gelmesini bekliyordu.

O GÖRÜNTÜ TARİH OLUYOR

Salı sabahı itibariyle sivillerin Genelkurmay Başkanı'nın önünde sıraya girdiği görüntü tarihe karışıyor.
Geçen yılki 30 Ağustos törenlerinin hemen ardından mevzuat ta bir değişiklik yapılmıştı.Değişiklik metni, “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ile Zafer Bayramı’nın başkentteki tebrikatında TBMM Başkanı veya Başbakan bulunması durumunda, TBMM Başkanı ve Başbakan tebrikatı koordinatör kurum temsilcisi ile birlikte kabul eder ve önde yer alır” şeklindeydi.

GÜL, YASALARDAKİ YETKİSİNİ KULLANACAK

Yapılan bu değişiklik medyanın büyük kısmında, “TSK’ya sivilleşme ayarı” minvalindeki başlıklarla yer almıştı. Yönetmelikte ‘Cumhurbaşkanı’ndan söz edilmiyor. Yani metin doğrudan, tebrik töreninde Genelkurmay Başkanı ile birlikte Meclis Başkanı ve Başbakan’ın yer alacağını düşündürüyor.
Daha doğrusu, ev sahibi konumunda ‘sivil(ler)’in olacağı ve ‘asker’in, önde yer alan ‘sivil(ler)’e eşlik ettiği bir düzen...

Uygulamanın ilk yılında ise bir ‘sürpriz’ var. 30 Ağustos tebriklerini ‘karargâh’ta ama Cumhurbaşkanı kabul edecek. Anayasa’nın 104’üncü maddesinin ‘b’ fıkrasında, Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkileri arasında, “Türkiye Büyük Millet Meclisi adına Türk Silahlı Kuvvetlerinin Başkomutanlığını temsil etmek” de var.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 11:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35