banner15

Yasin Börü davasında yeni duruşma başladı

Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesiyle ilgili 17'si tutuklu 34 sanığın yargılandığı davanın yeni celsesi başladı

Yasin Börü davasında yeni duruşma başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'da, 6-7 Ekim 2014'te Kobani (Ayn el Arap) bahanesiyle gerçekleştirilen izinsiz gösterilerde Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesiyle ilgili 17'si tutuklu 34 sanığın yargılandığı davanın bugünkü celsesi başladı.

Güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır'dan Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine nakledilen davaya tutuklu ve bazı tutuksuz sanıklar, maktullerin yakınları ve tarafların avukatları katılıyor.

Mahkemenin önceki celsesinde yaşanan gerginlik nedeniyle verilen "kapalı duruşma" kararı doğrultusunda diğer izleyiciler salona alınmadı. Gazeteciler ile stajyer hakim ve savcıların salona girmesine izin verildi.

KAPALI DURUŞMA KARARINDAN DÖNÜLMESİ TALEBİNE RET

Şikayetçilerin avukatı Necip Kibar, duruşmanın başında söz alarak, mahkemenin "kapalı duruşma" kararından dönmesini istedi.

Cumhuriyet Savcısı Umut Sadak da daha önce yaşananlar göz önüne alınarak, sanıklar ve avukatlarının güvenliğinin sağlanması için duruşmanın kapalı yapılmasını talep etti. Sanık avukatları da savcının görüşüne katıldıklarını bildirdi.

Mahkeme heyeti, müzakerenin ardından ara karardan dönülmesi talebini oy birliğiyle reddetti.

ADLİYE ÖNÜNDEKİ BEKLEYİŞ

Bu arada, şikayetçiler ile HÜDA PAR üyelerinin arasında bulunduğu grup, dava için Ankara Adliyesi önünde toplandı.

Gruptakiler, "Yasin ve arkadaşları için adalet", "Yasin Börü ve arkadaşlarını katledenler ile azmettiricileri hesap vermelidir" yazılı pankartlar, "Azmettiriciler yargılansın", "Sırtını PKK'ya değil, Allah'a dayadığı için öldürüldü", "Biz senin adını kitaptan biliriz Yasin", "Çocuklar doğur ey ana, adı Yasin olsun" yazılı dövizler ile maktullerin fotoğraflarını taşıdı.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 12:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48