Yaşlılara özel evler faaliyete geçti

Bakanlık tarafından Huzurevleri'ne alternatif olarak hazırlanan yaşlılara özel "Yaşam Evleri" faaliyete geçmeye başladı

Yaşlılara özel evler faaliyete geçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı huzurevlerinden sonra 3-4 kişinin bir arada kalacağı yaşamevleri projesini hayata geçiriyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, proje kapsamında şu anda 16 evin yaşlılara hizmet vermeye başladığını söyledi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Edirne’ye gelen İslam, burada yaptığı konuşmada yaşlıları mümkün olduğu kadar kendi ortamlarında sağlıklı bir şekilde yaşatmayı arzu ettiklerini belirtti. İslam, "Bunun için kendi evlerinde bakılabilmeleri için gayretler gösteriyoruz. Bu tür politikalarımız var. Eğer bu mümkün olmuyorsa elbette huzurevlerimize, yaşlı bakım evlerimize alabiliyoruz. Burada topluca barındırıp yaşatabiliyoruz. Sağlıklı koşullarda sosyal ortamlarda hayatiyetlerini sürdürmelerini sağlayabiliyoruz." dedi.

Şu anda yaşamevleri adını verdikleri bir sistemi denediklerini ifade eden Bakan İslam, “3-4 yaşlımızı bizim kiraladığımız veya satın aldığımız bir evde bir arada yaşamaları, ihtiyaçları da tarafımızdan karşılanması şeklinde bir uygulama. Henüz 16 evimiz var. Uygulamadan çok memnunuz. Gayet iyi gidiyor. Uygulamaların geri bildirimlerine baktığımız zaman genişletmek lüzumunu hissedeceğimizi tahmin ediyorum. Önümüzdeki süreçte bunların yayılacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2014, 14:41
banner53
YORUM EKLE

banner39