Yaylacıların bayram keyfi

Muş'un Diyarbakır sınırında bulunan yaylada kalan vatandaşlar, Ramazan Bayramı'nı kavurma ikramı ve çadır ziyaretleriyle şenlendiriyor.

Yaylacıların bayram keyfi

Diyarbakır'ın Kulp ilçesi ile Muş sınırları arasındaki Şen Yayla'da konaklayan vatandaşlar, bayram namazını kıldıktan sonra serin yaylada bayramı kavurma yiyip, çadırları ziyaret ederek geçiriyor.

Muş'un Diyarbakır sınırında suları soğuk, havası serin yaylalarından biri olan Şen Yayla, adı gibi konaklayan vatandaşların şenlik içerisinde bir Ramazan Bayramı geçirmesine imkan sağlıyor.

Yaklaşık 50 çadırın yer aldığı yaylada konaklayan besiciler, sabahın erken saatlerinden itibaren hayvanlarının bakımını yapıp otlaklara salıyor. Erkekler, daha sonra bayram namazı hazırlıklarına başlarken, kadınlar ise geleneksel hale gelen kavurmaları ikrama hazır hale getiriyor.

Namaz için seçilen çadırda imamın okuduğu mevlidi dinleyen, daha sonra çadıra seccadelerini serip bayram namazını bir arada kılmanın mutluluğunu yaşayan yayla sakinleri, okunan duaların ardından birbirleriyle bayramlaşıyor.

Daha sonra Mehmet Çelik tarafından verilen kavurma ikramına katılan vatandaşlar, her bayram olduğu gibi bu yıl da bayramı serin havasıyla bilinen yaylada geçirmenin keyfini yaşıyor.

Yılın 5 ayını yaylada geçirdiklerini anlatan Çelik, şöyle konuştu:

"Bugün de bayram olmasından dolayı tüm oba bir araya gelip bayram namazımızı çadırda kıldık. Biz bölgede barış istiyoruz. Bugün bölgede silahlar susmasaydı biz yaylamıza çıkmaz, böyle mutlu bir günümüzü beraber geçiremezdik. Barış olursa bizim de huzurumuz olacak ama barış olmazsa bizim için bayram da olmayacak. İnşallah barış olacak ve biz de bu huzurlu ortamda yaşamımıza devam ederiz."

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2015, 13:23
banner53
YORUM EKLE

banner39