Yaylaların serinliğinde Ramazan | FOTO

Bingöl ve Muş yaylalarının serin havasında Ramazan ayını karşılayan yaylacılar, ibadetlerini rahatlıkla yapmanın sevincini yaşıyor

Yaylaların serinliğinde Ramazan | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Muş ve Bingöl yaylalarında Ramazan'ı karşılayan yaylacılar serin havada oruç tutmanın ayrıcalığını yaşıyor.  Muş'ta 2 bin 800 rakımlı Kurtik Dağı eteklerindeki yaylacılar, ramazan ayını serin yaylalarda doğal hayatla iç içe geçiriyor.

Çözüm Süreci'nin başlamasıyla son yıllarda tekrar hayvancılığa açılan yaylalara yerleşen aileler, yılın yaklaşık 8 ayında hayvancılık için oldukça verimli olan yüksek rakımlı yaylalarda yaşıyor.

Sıcak yaz günlerinde ramazan ayını Kurtik Dağı eteklerinde geçiren yaylacılar, sahuru yaptıktan sonra günün ilk ışıklarıyla mesaiye başlıyor. Serin yaylalarda erkekler sürüleri otlatırken, kadınlar ise sağdıkları sütlerle peynir, kaymak ve yoğurt gibi başlıca gıdalarını yapıyor.

Süt sağım işleminin ardından çadırların temizliğini yapan kadınlar daha sonra yaktıkları odun ateşinde iftar yemeklerini hazırlıyor.

Annesi, babası, eşi ve çocuğuyla Kurtik Dağı eteklerine kurdukları çadırlara yerleşen Emin Rençber, yaylacılığın zorluklarını anlattı.Rençber, 120 küçükbaş hayvanıyla ilkbahar aylarında çıktıkları yaylalarda Ekim ayına kadar kaldıklarını söyledi.

Ramazan ayının yaylada özellikle sıcak yaz mevsiminde zahmetli olduğunu aktaran Rençber, "Ramazanı burada geçiriyoruz. Sahurumuzu ve iftarımızı yapıyoruz. Akşam iftardan sonra ailemizle çayımızı içerek vakit geçiriyoruz. Bu yıl çoban tutmadık hayvanlarımızla kendimiz ilgileniyor, sağımını ve kırkımını yapıyoruz. Sağdığımız sütlerle sabah peynir yapıyoruz. Ramazan yaylada güzel geçiyor. Bu yıl iklim de güzel, serin geçiyor çok şükür. Tabii oruçluyuz sıcakta doğal olarak susuyoruz ama bu yıl hava serin olduğu için çok şükür daha rahat geçiyor" diye konuştu.Baba Necmettin Rençber ise "Yaylada hayvanlarımızla uğraşıyoruz. Bazen öyle oluyor ki ağzımız kuruyor ama Allah için orucumuzu tutuyoruz. Sahurdan sonra hayvanlarımızı otlatıyoruz. İftara kadar ayaktayız" ifadesini kullandı.

BİNGÖL YAYLALARINDA

Bulundukları bölgelerden Bingöl'e gelen göçerler, yüksek rakımlı yaylalarda zorlu ramazan mesaisinin ardından oruçlarını çadırlarında açıyorlar.

Hayvanlarına daha iyi otlaklar bulmak amacıyla her yıl bulundukları bölgelerden Bingöl'e gelen göçerler de yüksek rakımlı yaylalarda zorlu ramazan mesaisinin ardından oruçlarını çadırlarında açıyorlar.

Başta Diyarbakır ve Elazığ olmak üzere bölgedeki illerden gelerek Karlıova ilçesi Temek Yaylası'na yerleşen yaklaşık 10 aileden oluşan yaylacılar, yüksek rakımlı yaylada 3 bine yakın hayvanı otlatıyor.
Hayvanları otlamaya götüren erkekler, iftara yakın saatlerde hayvanlarını yeniden kurdukları çadıra getirirken, kadınlar da hayvanların sağımından sonra iftar hazırlıklarına başlıyor. Oruçlarını açan erkekler daha sonra hayvanlarıyla birlikte yeniden çadırlardan ayrılıyorlar.

Göçerlerden İsa Akalın, oruçlu bir şekilde hayvanları otlattıklarını, iftar vaktine yakın saatlerde çadırlara dönerek önce sağım işlemini yaptıklarını söyledi.

İftardan sonra hayvanları tekrar otlatmaya çıkardıklarını anlatan Akalın, " Gece hayvanların yanında olduğumuz için sahurumuzu da orada yapıyoruz" dedi.

Göçerlerden Mehmet Akalın ise yaptıkları işin ramazan ayında daha da zor hale geldiğini belirterek, "Biz gençler hayvanların otlatmaya götürüyoruz. Kadınlar ise bize yemek yapıp, koyunları sağıyor. Büyükler ise gündüzleri peynir ve sütleri merkeze götürerek, ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Ramazan ayında hepimizin yaptığı işler yorucu olur ama yapacak bir şey yok. Normal şartlarda yemeğimizi dağda yiyoruz ama ramazandan dolayı çadırlara gelerek iftarımızı ettikten sonra koyunları tekrar dağa götürüyoruz" diye konuştu.

Halil Akalın da sıcak havada aç ve susuz saatlerce dolaşmak zorunda olduklarından dolayı çok zorlandıklarını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 13:07
banner53
YORUM EKLE

banner39