banner39

Yazarların makaleleri TSK'dan hazır gelmiş

Ergenekon mahkemesi tarafından Genelkurmay'dan alınan harddiskte, bazı yazarların köşelerinde yayınlamaları için hazırlanmış makaleler bulundu

Genel 18.12.2012, 09:41 18.12.2012, 11:53
Yazarların makaleleri TSK'dan hazır gelmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon yargılamasını yapan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'internet andıcı' ile ilgili talebi üzerine Genelkurmay Başkanlığı'ndan gönderilen hard disklerin incelemesi tamamlandı. Mahkemeye sunulan rapora göre, hard disklerde, AK Parti'ye kapatma davası ve 11. Cumhurbaşkanlığı seçimleri süreci başta olmak üzere önemli bilgiler bulunuyor.

Zaman'daki habere göre raporda, öncelikli olarak bazı üst düzey gazeteciler ile askerler arasında sıkı bir ilişkinin olduğu belirtiliyor. Genelkurmay Bilgi Destek Dairesi tarafından hazırlanan makalelerin de bu isimler üzerinden kamuoyuna ulaştırıldığının altı çiziliyor. TSK tarafından gönderilen metinlerin, bazı köşe yazılarından bire bir çıktığı savunuluyor. Roparda da bu durumla ilgili 13 Aralık 2007'de kaleme alınan 'Kuvvetler ayrılığı gitti, tarih oldu' başlıklı yazısı örnek gösteriliyor.

Raporda şöyle deniliyor: "Türban Envanterleri ve Düşündürdükleri' başlıklı yazının 05 Aralık 2007 tarihinde (harddisklere) son kez kaydedildiği, yapılan incelemede, söz konusu yazının 'Kuvvetler ayrılığı gitti tarih oldu' başlığı ile yayınlandığı ve altında 'bu yazı hukukçu bir öğretim üyesi tarafından gönderilmiştir' şeklinde bir notun düşüldüğü ve başlığının da değiştirilmiş olduğu görülmüştür."

GİZLİ BELGELER İÇİN CEVAP BEKLENİYOR

Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelen hard diskler içerisinde gizli belge veya devlet sırrı niteliğinde şifreli belgeler olduğu da kaydediliyor. Bundan dolayı özel bir ekip tarafından incelenen dosyaların dışarı sızmaması içinde gerekli bazı önlemlerde alındığı dile getiriliyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ise, 10 Aralık 2012 tarihinde Genelkurmay'a bir yazı daha yazarak şifrelerin de temin edilmesi talebinde bulundu. Genelkurmay'dan cevap bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?