banner39

Yemek çekleri 'nakit' yerine kullanılıyor

1.5 milyar liralık pazarda lokantacılar da sıkıntılı yemek çeki firmaları da.

Genel 17.04.2011, 11:22 17.04.2011, 11:22
Yemek çekleri 'nakit' yerine kullanılıyor

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni 

Yemek çeklerinin amacı dışında kullanılmasından yakınmalar giderek artıyor. Hem yemek çeki veren firmalar hem de bu çeklerin muhatabı olan lokanta, restoran ve yemek satan firmalar çeklerin yerli yerinde kullanılmadığından şikâyetçiler. Türkiye'deki yemek çeki pazarının yaklaşık 1.5 milyar lira civarında olduğu tahmin ediliyor. Sektörde Sodexo, Ticket, Multinet , Setcard, Accor ve Winwin gibi firmalar faaliyet gösteriyor. Türkİye'de 5 şirketin hizmet verdiği kuponlu yemek uygulaması 1992'de, kartlı sistem ise 1997'de başladı. 800 bin kartın piyasada olduğunu belirten Emre Üge'ye göre, günlük tüketilen yemek tutarı 6-7 YTL. Bunun 800 bin kartla birlikte toplam hacmi yıllık 1.5 milyar YTL'yi buluyor. Bunun ne kadarının amaç dışı kullanıldığı ise bilinmiyor. Türkiye'de toplam 35 bin restoran, lokanta, kafe gibi yerlerde yemek kartı kullanımı sağlanırken, bunun ancak yüzde 2-3'ü bakkal ve küçük marketlerde kullanılıyor. Üge, özellikle ekonomik durgunluğun olduğu dönemlerde yemek kartlarının amaç dışı kullanımının küçük oranlarda arttığını belirtiyor. 

MALİYE UYARDI

Maliye, yüzde 8 KDV'nin uygulandığı yemek kartlarının amaç dışı kullanıldığını tespit etmesi üzerine vergi uzmanları da denetimlere başladı. İşyerlerinin çalışanlarına günlük yemek ihtiyaçlarını karşılaması için verdiği yemek kartları mobilya ve beyaz eşya alımında kullanılıyor. Özellikle asgari ücretle çalışanların yemek kartlarını alışveriş amacıyla kullandığını söyleyen sektör yetkilileri, Maliye Bakanlığı'nın vergi kaybını önlemek için kart sağlayıcılarından gereken önlemlerin alınmasını ve bir standart belirlenmesini istedi.

NEDEN AMAÇ DIŞI KULLANILIYOR?

 "Yemek kartlarından alınan vergi yüzde 8 oranında. Ancak bazı dar gelirli çalışanlar, bu kartlarla yemek adı altında yüzde 18 KDV'si olan temizlik ürünleri satın alıyor. Burada KDV oranı, yemek üzerinden yani yüzde 8 oranında kesiliyor. Maliye yüzde 10'un üzerinde vergi kaybına uğruyor. Maliye Bakanlığı, POS cihazlarının yanına sticker'lar yapıştırarak kartların sadece gıda ve yemek için tüketilmesi gerektiğini belirten uyarılarda bulunuyor. Vergi uzmanları yemek kart ve kuponlarının amaç dışı kullanıldığını tespit ederse hem kullanıcıya hem de üye şirkete yasal işlem uyguluyor.

YÜZDE 20 İNDİRİMLE NAKİTE ÇEVRİLİYOR

Özellikle büyük kentlerde yemek kartları ve kuponların taksilerde bile kullanılır hale geldiğini belirten İTO Lokanta ve Kafeler Meslek Komitesi Başkanı Fatih Güner,  "Taksicilere yemek kuponu verenler dahi oluyor. Hatta fala bakıldığına dair haberler de aldık. Etiler-Akmerkez'in karşısında bir işyerinde 'Kartınızı yüzde 20 indirimle nakite çevirebiliriz' ilanıyla bile karşılaştık. Yani yemek kartları çek gibi kırdırılıyor. Hatta bazı çalışanlar bakkallardaki veresiye borçlarını bu kartlarla ödüyorlar" açıklamasını yaptı.  

KULLANIM ALANI HIZLA GENİŞLİYOR

Yemek çekleri 1990'ların sonundan itibaren iş hayatının bir parçası haline gelirken, işverenler yemekhane kurma ve işletme maliyetinden tasarruf için hızla bu alana yöneldi. Bu eğilim hem yemek çeki firmalarının sayısını hem de pazarın kısa zamanda büyümesini sağladı. Özellikle uluslararası firmalar tarafından Türkiye en cazip pazarlardan biri haline geldi. İTO Meclis Üyesi Ramazan Bingöl'de lokanta ve restoranlar dışındaki işletmelerin kozmetik, temizlik, giyim gibi satışlarının tahsilâtını yemek çeki ile yapıp, çek tutarlarını tahsil edebilmek için yemek faturası düzenlediklerini ifade ederek şöyle konuştu: "Bu durumun önüne geçilmesi lazım. Yemek çekleri kullananlara yemek yesinler ve istedikleri yerde yesinler diye veriliyor. Ama kullanan eğer bunu amaç dışı kullanıyorsa hem kendi firmasına büyük zarar veriyor hem de büyük vergi kaybına sebep olduğunu bilmesi lazım."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?