banner15

Yeni Adli Yıl törenle başladı

1 Ağustos günü başlayan ve yaklaşık 35 gün süren yargıda "Toplu izin kullanımı" anlamına gelen adli tatil sona erdi

Yeni Adli Yıl törenle başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaklaşık bir ay önce tatile giren yargı mensupları bugün yeniden iş başı yaptı. 1 Ağustos günü başlayan ve yaklaşık 35 gün süren yargıda "Toplu izin kullanımı" anlamına gelen adli tatil bugün sona erdi.

Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak devletin zirvesinin katıldığı törende konuştu. Kaynak, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Yargıtay'da görev yapan hakim ve saycılar AB standartları bakımından Strasbourg'a ziyaret yapmışlardır, orada uzmanlarla görüş alışverişinde bulunulmuştur. Yargının en büyük sorunu davaların makul sürede biritilememesidir. Makul sürede yargılama hakkı her davada gösterilesede bu bir gösterge niteliğindedir.

İnsan hakları, devletlerin insanlara bir lütfu değildir aksine insanların doğuştan kazandığı bir şeydir. İnsan hakları hürriyetleri sahasında ilerleme sağlamaktayız, 1953 tarihinde yürürlüğe giren sözleşmeler bu konunun sürekli değiştiğinin işaretleridir. Devletler insan haklarını çağdaş anlayışa uygun olarak koruma mekanizmasını yaşama geçirmek zorundadır. İnsan haklarını düzenlemekle kalmayıp onları koruyup güçlendirerek ileri sürülebilir bir hale getirilmesi gerekir. Kişi özgürlük ve güvenliği ile insanların gizliliği ve anayasamız olmak üzere pozitif hukukumuzda en pozitif biçimde koruma haline alınmıştır.

Gizli soruşturma tedbirleri olarak adlandırılan iletişimin denetlenmesi ancak suçun işlendiği taktirde en son çare olarak başvurulan koruma tedbirleridir. 1 Haziran 2005 yılında tarihe giren ceza muhakemesi kanunu korunma konusunda iyi bir tedbir getirmiştir. Kanunda ki süre sınırlaması sebebiyle bazı ceza dairelerimiz için yargıtaya yöneltilen haksız suçlamalar hafızalardadır.

Adalet Mülkün Temelidir, adelet binalarını ve salonları süsleyen bu söz gerçeği gösteriyor, adaletten uzaklaşan zorba yönetimlerin ömrü fazla uzun olmamıştır' dedi.

CUMHUBAŞKANI VE BAŞBAKAN DA TÖRENDE

Adli yıl açılışı için Ankara Ticaret Odası konferans salonuna gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak ve Yargıtay üyeleri karşıladı. En son ATO binasına gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü de Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak ve Yargıtay üyeleri bina girişinde karşıladı.

Gül ve Erdoğan, ayrı ayrı Yargıtay başkanı ile üyelere hayırlı olsun dileklerinde bulundu.
Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Yargıtay başkanı ve üyeleriyle birlikte programın yapılacağı salona geçti. Cumhurbaşkanı Gül, protokoldekilerle tek tek tokalaşmasının ardından yerine oturdu. Adli yıl açılışı Atatürk ve şehitler anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 11:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35