banner39

Yeni bir 'Köye dönüş projesi' isteniyor

Öcalan'ın PKK'ya 'Geri çekilin' çağrısı 1980 sonrası köylerini boşaltmak zorunda kalan dört milyon insan için umut oldu. Göç-Der, yeni bir dönüş projesi istiyor.

Genel 04.04.2013, 15:26 04.04.2013, 15:32
Yeni bir 'Köye dönüş projesi' isteniyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Köye dönüşlerin önünü kapatan en büyük engellin güvenlik sorunu olduğunu ve yeni barış sürecinin başarılı olması için kitlesel bir geri dönüş projesinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen Göç-Der Başkanı İlyas Erdem, hükümet tarafından yeni bir köye dönüş projesinin hazırlanması için bir öneride bulunacaklarını söyledi.

Radikal Gazetesi'nin haberine göre, Erdem, köye dönüşlerde TOKİ'nin devreye girerek evler yapmasını önerdi.

Türkiye 'de güvenlik nedeniyle yaşanan zorunlu göçün silahlı çatışma kaynaklı olduğunu ve köylere geri dönüş olması için geri çekilmeye bağlı olarak bir an önce operasyonların da durdurulması gerektiğini söyleyen Göç-Der Başkanı İlyas Erdem, 'Son dönemlerde Kürt sorunun çözümü için her iki taraftan karşılıklı adımlar atılıyor. Geri çekilmeler olduktan sonra operasyonların da durdurularak güvenli bir ortam hazırlanmalı. Çünkü silahların gölgesinde bir geri dönüş düşünülemez" dedi.

TOKİ EV YAPSIN

Türkiye genelinde yaşayan dört milyon kişinin köylere geri dönmesi için barışın tek başına yetmeyeceğini söyleyen Erdem sözlerine şu şekilde devam etti: ''Yaklaşık 30 yıldır köyünü göremeyen insanlar var. Dört milyon insanın köyüne dönmesi zaten düşünülemez. Ancak göç eden insanların çoğunun maddi durumu kötü olduğu için yeniden ev yapacak durumu yok. Mesela burada TOKİ modeli devreye girebilir. TOKİ evleri yıkılan köylüler için ev yapabilir.''

DAHA ÖNCEKİ PROJELER BAŞARILI OLMADI

Başta Şırnak, Hakkari, Diyarbakır olmak üzere 1980 sonrasında güneydoğu illerinde yaklaşık dört bin köy boşaltıldı. İlk olarak 1994 yılında Tansu Çiller hükümeti 'Merkez köy' projesi adı altında bir köye dönüş projesi hazırladı. Proje için Avrupa Konseyi'nden finansman alamayan Çiller hükümeti projeyi kısa bir süre sonra askıya aldı. 1995 Yılında ikinci kez Köye Dönüş Projesi ilan edildi. Ancak köye dönüş projesi için gerekli alt yapılar hazırlanmadığı için proje sadece kağıt üzerinde kaldı. Son olarak Mart 1999 yılında 'Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi' adı altında bir projesi daha hazırlandı. Gerekli güvenlik ortamı ile altyapı hazırlığı yapılmadan hazırlanan üçüncü köye dönüş projesi de pek başarılı olmadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?