banner39

Yeni Dünya'da yol düşünceleri

Yeni Dünya Dergisi Temmuz sayısında yolu, yolcuyu ve yolculuğu dosyalıyor.

Genel 07.07.2011, 13:14 07.07.2011, 13:14
Yeni Dünya'da yol düşünceleri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kapak dosyası olarak gideceği yolu bilen 'yolcu'yu konu alan Yeni Dünya Dergisinin Temmuz sayısında Hakka varan yolcunun izlediği yoldan, yoldaki halinden, ilk yolcu Hz Adem ve Efendiler Efendisi Hz Muhammed yol hallerinden ve yol hazırlıklarından zengin içerik ve örneklerle bahsediliyor. 

Rasim Özdenören 'Yolculuk Yöneliştir' yazısıyla okuyucuları ilk dünya yolcusu Hz Adem'in yolculuğuna götürüyor. 

İnsan durduğu yerde bile, içindeki sonu gelmez yolların yolcusudur, satırlarıyla Vehbi Vakkasoğlu yolculuğu sadece bedene aitliğinden çıkarıp asli yolculuktan bahsederek yol merhalelerini açıklıyor. 

Prof.Dr. Süleyman Uludağ dünya hayatı bakımından verimli tatilleri; ahiret hayatı bakımından pozitif yönde etkilemenin yollarını anlatıyor. 

Yolcu konulu bu sayıda Mustafa Özçelik Seyyah Sufi Evliya Çelebinin yolculuklarından ve manasından bahseden bir yazıyla okuyucunun karşısına çıkıyor.

En güzel yolcu Hz Muhammed'in seyahat adabından ve yol dualarından Prof.Dr Mehmet Emin Ay tatil yolcularına güzel ve hayırlı bir yolculuk için gerekli yolları ekliyor kapak dosyasına. 

Gündem de Mustafa Özcan Ortadoğu'daki değişimlerden ve Türk nefretinin nasıl sevgiye dönüştüğünden bahsediyor. Ulusalcıların Amerikan ve İsrail merkezli küreselleşmeyi uzaklaştırabilmek için İslami değerlere yaslanmaları gerekliliğini vurguluyor. 

Ağır bir imtihandan geçen Suriye halkı, Adem Özköse ile yapılan özel röportaj ile konu oluyor. Suriye halkına kendi devletinin yaptığı eziyet ve işkenceleri yıllardır Suriye'de yaşayan Adem Özköse derin boyutlarıyla dile getiriyor. 

Ansiklopedik bilgi değerinde ülkemizdeki ezanın yolculuğu Muharrem Coşkun'un Türkçe ezan ve dine müdahalenin öyküsü araştırma yazısında açıklığa kavuşuyor. Kürtçe ezan okunmasından sonra akıllara gelen ''Türkçe Ezan'' okunan yıllara dair bütün soru işaretlerine Coşkun ışık tutmaya çalışıyor. 

Yeni Dünya, Dr Ebubekir Sifil Hocayla kitaplar, kaynaklar ve metodlara dair bir söyleşi sunuyor okurlarına. 

Oyuncak Tamirhanesi kitabı Yazarı Metin Karabaşoğlu ile kitabın merkezinde iç meselelerin konuşulduğu yer alıyor. 

Ruhun İmkanları deşifre edilmeli diyen Yazar Mehmet Ali Bulut ile ruhun deşifresini "Ruhun Deşifresi" kitabı çerçevesinde bir söyleşi sunuluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?