banner39

Yeni Dünya'dan 'Kutlu doğum' sayısı

Yeni Dünya Kutlu Doğum özel sayısıyla bayilerdeki yerini aldı

Genel 05.04.2012, 11:10 05.04.2012, 11:10
Yeni Dünya'dan 'Kutlu doğum' sayısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yeni Dünya Dergisi Nisan sayısını Peygamber Efendimiz'in (S.A.V.) doğumunun 1441. Yıldönümü dolayısıyla Mevlid ve Peygamber'e ayırmış. Sadece bu iki konuda yazı ve söyleşilerin yer aldığı dergide Rasim Özdenören, kâinatın Efendisinin belagat mucizesine işaret ediyor, sözlerindeki ölçüden hareketle kurulan adalet, gönül ve fikir dünyasına açıklık getiriyor. Doç. Dr. Muhittin Akgül, Peygamber Efendimizin "ümmîlik" yönünü kaleme alıyor. Müsteşriklerin asılsız ve birtakım sapkınlıklarla malul iddialarına da cevap verdikten sonra, Efendimizin "ümmî" olmasındaki hikmetleri anlatıyor. Kadir Özköse, tasavvuf boyutundan Efendimizi anlatıyor. "Tasavvuf Ehlinin Peygamber Aşkı Başkadır" başlıklı yazısında Özköse, tasavvuf ehlinin aşkının derinliğine vurgu yapıyor. Doç. Dr. Casim Avcı ise, yazısında Efendimizin peygamberlik öncesi hayatının ana çizgilerini ortaya koyuyor ve adeta 40 yıllık bu hayatın her safhasının peygamberliğe hazırlık olarak İlahî bir şekilde düzenlendiğini vurguluyor.

Doç. Dr. Abdullah Karahan ise, peygamber sevgisinin çok farklı bir yönünü ortaya koyuyor ve şemâil ve hilye geleneği üzerinde duruyor. "Asr-ı Saadet hayatının merkezinde yer alan Allah Elçisi (sav) vefat edince, sevenleri hem ayrılığın acısını dindirmek hem de O'na (sav) duydukları derin özlemlerini giderebilmek için O'ndan (sav) ve O'nunla (sav yaşadıkları anılardan bahsetmekten kendilerini alamamışlardır." Karahan, bugün de Efendimizin tek model ve örnek olarak hayatımızda yer alması gerektiğini belirtiyor.

Prof. Dr. Mustafa Ağırman ise, çok farklı bir düşünme ve yaşama biçimi olarak Sünnet kavramına bir yorum getiriyor. Sadece kılık, kıyafetle, yeme-içme ile Sünnet kavramının hakkının verilemeyeceğini belirten Ağırman, asıl sünnetin tasavvuf ve tasavvufu yaşamak olduğunu savunuyor. Prof. Dr. Ali Akpınar, Efendimizin Kur'ân-ı Kerim anlayışını izah ediyor. Prof. Dr. Ziya Kazıcı ise, Efendimizin aile hayatını kaleme aldığı yazısında, Efendimizin ailesini hiç ihmal etmediğini vurguluyor.

Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Yeni Dünya dergisinin Nisan sayısındaki yazısında, Mevlid metninin baştan başa bir tasavvuf metni olduğunu ve bundan başkasının olamayacağını izah ve işaret ediyor. Doç. Dr. Salih Karacabey, Mevlid'in Hazret-i Peygamberin ahlâkını anlattığını dile getiriyor. Prof. Dr. Bilal Kemikli, dergiye verdiği söyleşide, "Mevlid, hayatı ve kâinatı Efendimizle yaşamaktır" diyor. Mustafa Özçelik, edebiyatımızda mevlid yazma geleneğinin detaylarını ortaya koyuyor. Prof. Dr. Mehmet Akkuş, çok farklı bir mevlid merasimini, gemide yapılan bir mevlidi gün yüzüne çıkarıyor. Prof. Dr. Hayati Hökelekli yaptığı ilmî araştırmayı yorumlayarak, halkımızın mevlid sevgisini izah ediyor. Prof. Dr. Ahmet Özel, İslâm dünyasındaki mevlid, kutlu doğum geleneğine işaret ettiği söyleşide, İslâm dünyasının farklı zaman ve bölgelerinde yaşanılan kutlu doğum etkinliklerini anlatıyor.

Yeni Dünya Dergisi'nin Nisan sayısı Hanımefendi ve Beyza Çocuk hediyeleri ile birlikte bayilerdeki yerini aldı.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?