banner39

Yeni İstanbul'da otomobile yer yok

İstanbul'un kentsel dönüşümünü gerçekleştirecek Yeni İstanbul Projesi'nin Başkanı Mimar Sidney Rasekh, "Yeni İstanbul'da otomobile yer yok. Kentin önceliği yaşlılar ve çocuklar olacak" dedi.

Genel 20.06.2012, 03:27 20.06.2012, 03:27
Yeni İstanbul'da otomobile yer yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ünlü şehir plancısı ve mimar Sidney Rasekh, İstanbul için yapılan planlamalar için son derece radikal önerilerde bulunduğunu, birçok kesimin görüşlerine rağmen Türk hükümetinin bu önerileri kabul ettiğini söyledi.

Ege Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından dernek merkezinde organize edilen Kentsel Dönüşüm Konferansı'nda konuşan Rasekh, İzmir'i iki gün inceleme fırsatı bulduğunu belirterek, İstanbul ve İzmir'in farklı kentler olduğunu gördüğünü kaydetti.

Ege Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ESİAD) düzenlediği panelde konuk konuşmacı olan Yeni İstanbul Projesi Başkanı Gelişim Uzmanı, Strateji ve Kent Planlamacısı Sidney Rasekh, proje ile ilgili detaylı açıklamalarda bulundu.

Şangay'ın ardından İstanbul'da yeni kent merkezi planları üzerinde çalıştığını ifade eden Rasekh, başarılı kentsel dönüşüm için toplumla uzlaşmak gerektiğini bildirdi. 

Kentsel dönüşümün getireceği ümit ve korkuların toplumla paylaşılması gerektiğini dile getiren Rasekh, "Toplumun bir bölümü kentsel dönüşümden korkuyor. Bazıları çok büyük heyecan duyuyor, pozitif düşüncelere sahip. Bazı insanların ise umurunda değil. Bunun için farklı düşünceler arasında bir uzlaşma oluşturmak gerekiyor" dedi. 

Türkiye’nin kentsel dönüşümde dünyadaki diğer ülkelere örnek olabileceğini, bu potansiyelin bulunduğunu kaydetti.

YENİ İSTANBUL ’DA OTOMOBİL İSTEMİYORUZ

Türkiye’de kentsel dönüşümün geleneksel yapıya uygun olarak gerçekleştirileceğini dile getiren Rasekh, "Tüm mahalleyi yıkalım demekle kentsel dönüşüm olmuyor. Bu aşırı uç düşünceler bu ülke için iyi olmuyor. Ben İstanbul planları için son derece radikal önerilerde bulundum. Herkes bana ’sen aklını kaçırmışsın Hükümet senin dediklerini kabul etmez’ dedi. Ama şimdiye kadar benim fikirlerimi kabul etti. Ama nihai ürünü söyleyemem çünkü henüz tamamlanmadı. Türk hükümeti bana özgürlük verdi ve önerilerimi kabul etti. Yepyeni tipte bir şehir yaratacağız. Yeni İstanbul ’da otomobilleri istemiyoruz. Yeni İstanbul ’da yeşili teşvik ediyoruz" dedi.

OSMANLI ŞEHRİ’Nİ PLANCILAR ANLAMADI

"Kentsel dönüşüm hiç kolay bir şey değil. Özellikle Türkiye bağlamında. Siz geleneksel bir toplumdan modern topluma geçiyorsunuz" diyen Rasekh, İstanbul ’da yapılacak proje ile ilgili olarak da önemli detayları aktardı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ’ın dönüşüm planlanırken ’Osmanlı şehri’ istediğini belirten Rasekh, "Bazı plancılar bunun ne olduğunu merak etti. Onlara şunu hatırlattım. Osmanlı şehri Osmanlı gibi görünen bir şehir değil. Topbaş uyumdan bahsediyor. Yeni ve eski şehir arasındaki uyumdan bahsediyor. İstanbul zaten bir Osmanlı şehri. Kendisi yeni gelişmelerle eskisi arasında uyum istiyor. Ben öyle bir şehir tasarlamak istiyorum ki Türk şehri olsun" dedi.

MAHALLE KONSEPTİNE GÖRE YAPILANDIRILACAK

Bu doğrultuda ’mahalle’ kavramının çok önemli olduğunu vurgulayan Rasekh, "Hepimiz mahallelerde büyüdük. Mahalle çok önemli bir kelime. Bu sizin sosyal ve kültürel değerlerinizi yansıtıyor. Ben yeni mahalleler tasarlayacağım dedim. Yeni İstanbul farklı mahallelerden oluşuyor. İnsanlar kombinasyon içinde yaşayacaklar. Yeni İstanbul mahalle konseptine göre yapılandırılmış olacak. Çünkü ben bu toplumu gözlemledim" diye konuştu.

MASLAK TÜRK ŞEHRİ DEĞİL KÖTÜ FLORİDA

Rasekh, bazı kaygılarının olduğunu da dile getirerek "Şundan kaygılanıyorum; güzelliğini kaybetmek. Bu modern şehirlerdeki Türk unsurunu kaybetmekten korkuyorum. Maslak Türk şehri değil kötü Florida. Biz bunu istemiyoruz. Ben kesinlikle bunun gibi gelişmeyi tasarlamam. İstanbul ve Türkiye’nin diğer kısımlarda öyle gelişimler istiyoruz ki geleneklerini devam ettirsinler ama çok modern şehirler olsunlar. Ben Maslak gibi şehirleri tamamen reddediyorum. İzmir şehrinin planlamacılarıyla da konuştum. Maslak’ta olan şey sorumsuz planlamadır, bunu açıkça ifade ediyorum" değerlendirmesini yaptı.

EXPO’YU SEVİYORSANIZ UÇAĞA BİNİN GİDİN

İzmir ’de de Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı ile görüştüğünü, EXPO 2020’ye aday olan kentin temasını sağlık olarak belirlediğini aktaran Rasekh, stratejik planlarda da sağlık temasının gözönüne alınması, kentin bütün dönüşümlerini bu tema etrafında gerçekleştirmesi gerektiğini kaydetti. Rasekh, " İzmir ’de sağlıkla ilgili bir EXPO olacaksa şehrin yeniden gelişmesi için daha sağlıklı bir yaşam hedeflenmeli. Hava kirliliği, su kalitesi, konut kalitesi, arterleriniz, damarlarınız açısından. İzmirli insanlar daha fit ve daha güçlü olacaklar. Benim önerim şu; sadece EXPO yüzünden heyecan duymayın. Eğer dünya EXPO’larını seviyorsanız uçağa biner gidersiniz. Zamanınızı ve paranızı boşa harcamayın" dedi.

YOKSULLAR KÖTÜ YAŞIYORSA ONLARIN SEÇENEĞİ DEĞİL

Bunların yanı sıra ulaşım sisteminin de mutlaka düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Rasekh, "Beni büyük bir sanayi alanına götürdüler. Buradaki insanlar ayda 500 TL’ye çalışıyorlar. Endüstri alanlarının yakınında hiç ev yok. Saatlerce otobüste geçiriyor. Bu insanlara ev verin. O kadar zor mu bu. İnsanlar çalıştığı yere yakın yaşasınlar. Eğer yoksullar çok kötü durumda yaşıyorsa onların seçeneği değil" dedi.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?