banner39

Yeni 'Soğuk Savaş' riski

Rusya ve batılı ülkeler arasındaki gerilim ekonomik hamleler üzerinden tırmandırılıyor. Batının uyguladığı yaptırımlara Rusya'dan gelen karşı yaptırım hamlesiyle birlikte bölgede kamplaşma giderek keskinleşti. New York Times bu durumu yeni bir soğuk savaş riski olarak yorumladı

Genel 08.08.2014, 14:30 08.08.2014, 14:30
Yeni 'Soğuk Savaş' riski

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'daki kriz durumu devam ederken, Rusya ve Batı'nın bölgedeki tutumu iki taraf arasında gerginliği tırmandırıyor. Batının Rusya'ya uyguladığı yaptırımların ardından Rusya'dan da karşı hamle geldi ve Rusya batılı ülkelerden yaptığı yaklaşık 40 milyar dolarlık ithalatın büyük bölümünü bir yıllığına durdurdu. Rusya'nın bu adımı tarafların arasını giderek açmaya başladı.

New York Times'ta yer alan habere göre bu durum yeni bir Soğuk Savaş riskini beraberinde getirdi. Ukrayna'daki çatışmalar sürerken NATO-Rusya arasındaki gerilim de tırmanıyor. Olası bir soğuk savaş atmosferini önlemek için geçmişteki krizlere yeniden göz atmak gerektiği ifade ediliyor.

Taraflar arasındaki gerilimi artıran Ukrayna'nın doğusunda düşürülen Malezya Havayollarına ait uçak oldu. Bu uçakta 193 Hollanda vatandaşı bulunuyordu. Hollanda vatandaşlarının çoğu hayatını kaybetti. Saldırıyı bölgedeki Rusya yanlılarının gerçekleştirdiği ileri sürülüyor.

Hollanda uçağının düşürülmesinden önce de mevcut bir gerilim vardı. NATO ve Rusya askeri birlikleri birbirine yakın konuşlandırılmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?