banner39

Yeni Suveyş Kanalı törenle açıldı

Mısır’ın Yeni Süveyş Kanalı, Avrupa'dan da birçok liderin katıldığı törenle bugün açıldı

Genel 06.08.2015, 15:49 06.08.2015, 17:52
Yeni Suveyş Kanalı törenle açıldı

İslam Osmanoğlu - Dünya Bülteni / Kahire

Mısır cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi, bugün dünyanın dört yanından gelen lider ve heyetlerin katılımnıyla düzenlenen özel törende yeni süveyş kanalını resmen hizmete açtı.

Dünyanın en önemli deniz geçitlerinden Akdeniz ve Kızıldeniz’i birbirine bağlayan Süveyş Kanalı’nın uluslararası önemi göz önünde bulundurularak yeniden geliştirilmesinin gündeme gelmesinin ardından, 2014′te mevcut kanala paralel yeni bir yapay su yolu inşa etme fikri ortaya çıktı.

Yaklaşık bir buçuk asırlık tarihiyle, Mısır’ın modern dönemine tanıklık eden Süveyş kanalına paralel olarak açılan kanal, uzmanlar ve hükümet yetkilileri tarafından ‘büyük ve tarihi’ bir yatırım olarak nitelendiriliyor. Yapımına bir yıl önce başlanan ve ülke ekonomisine güçlü bir katkı sağlayacağı belirtilen ‘Yeni Süveyş Kanalı’nın açılışından önce Mısır cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi, eski askeri üniforması içinde yeni kanalda bazı deniz kıtalarının eşliğinde bir feribot ile gezi yaptı. Sisi’nin gezisi sırasında Mısır Hava Kuvvetlerinin F-16, MİG-21 ve Mirag-5 tipinden jetleri, çeşitli tiplerden helikopterlerinin yanı sıra Mısır’ın Fransa’dan yeni aldığı Rafale uçakları yeni kanalın üzerinde 30 dakikadan fazla süren bir gösteri düzenledi.

Törene ilk gelenler, Ürdün Kralı Abdullah Bin Hüseyin, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Filistin başkanı Mahmut Abbas, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El-Ahmet El-Cabir El-Sabah, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al-i Halife, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir oldu.

Açılış töreninde, Sisi’nin hemen yanında Fransa cumhurbaşkanının oturduğu,  davetli tribününde Rusya başbakanı  Dimitri Medvedev, Yunanistan başbakanı Aleksis Tsipras, Hırvatistan Devlet Başkanı Kolinda Grabar-Kitarovic, Togo Devlet Başkanı Faure Gnassingbe, ‏Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, Moritanya Devlet Başkanı Muhammed Veled Abdülaziz’in bulunduğu da gözlendi.

Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Muhab Memiş, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Süveyş bölgesinde projelerin bu kanalın açılmasıyla sınırlı kalmayacağını, yarından itibaren süveyş ekseninde kalkınma projelerini başlatacaklarını söyledi.

Törenler kapsamında bu akşam Mısırlı sanatçıları büyük bir konser düzenlenecek. Törenin bitmesinin ardından, yeni kanal şu anda sırada bekleyen 3 adet büyük konteyner gemisinin geçişiyle hizemete girecek.

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?