banner39

Yeni Ticaret Kanunu'nda değişiklik teklifi

CHP'li Sinan Aygün, kayıtdışını ve hileli şirket iflaslarını kesin bir şekilde önlemek için çıkarılan yeni Ticaret Kanunu'ndaki hapis cezalarının kaldırılması için yasa değişikliği teklifi verdi

Genel 22.03.2012, 11:55 22.03.2012, 11:55
Yeni Ticaret Kanunu'nda değişiklik teklifi

CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek Türk Ticaret Kanunu'ndaki adli para ve hapis cezalarının, idari para cezasına dönüştürülmesi için kanun teklifi verdi.

Aygün, Türk Ticaret Kanunu'nda değişiklik yapan kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

Teklif, Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan adli para ve hapis cezalarının, idari para cezasına dönüştürülmesini öngörüyor.

Teklife göre, şirket sahip ve ortakları, kendi şirketlerinden ödenmiş sermayedeki payları kadar borç alabilecek.

Tescil ve kayıt için gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara uygulanması öngörülen 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası, 10 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezasına dönüştürülecek.

Haksız rekabet fiilleri için verilmesi öngörülen 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası, 50 bin liraya kadar idari para cezası olacak.

Defter tutma yükümlülüğünü yerine getirmeyenler, belgenin kopyasını saklamayanlar, defterlerine gerekli onayı yaptırmayanlar, defterlerini yasaya uygun tutmayanlar, hileli envanter çıkaranlar ve denetim elemanlarına belge ibraz etmeyenlere verilen 200 güne kadar adli para cezası, 5 bin liraya kadar idari para cezası şeklinde uygulanacak.

Muhasebe ilkelerine aykırı finansal tablolar düzenleyenlere 100 günden 300 güne kadar adli para cezası, 10 bin liradan 20 bin liraya kadar idari para cezası; bağlı ve hakim şirketlerle ilgili rapor düzenlemeyenlere verilen 2 yıla kadar hapis ve adli para cezası da 15 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası olarak değiştirilecek.

Şirket kuruluşunda yanlış beyanda bulunan kuruculara, yasaya aykırı rapor veren kurum denetçilerine, ödenmiş sermayedeki yapından fazla borçlanan şirket sahiplerine verilen 300 güne kadar adli para cezası, 5 bin lira ile 20 bin lira arasında idari para cezası şeklinde uygulanacak.

Sermaye şirketinin, açmak zorunda olduğu internet sitesinde yayımlanacak bilgiler, ticari sır ve özel hayatın gizliliğini bozamayacak.

Teklif, fiş, fatura, bordo, gider pusulası, müstahsil makbuzu ve benzeri bir çok belgede, tacirin sicil numarası, ticaret unvanı, işletmesinin merkezi, tacir sermaye şirketi ise taahhüt edilen ve ödenen sermaye, internet sitesinin adresi ve numarası, yönetim kurulu başkan ve üyelerinin, müdürlerin ve yöneticilerin adları ile soyadları gibi bilgilere yer verilmesine ilişkin zorunluluğu kaldırılıyor.

 

 

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?