Yeni yöntemleri: Altınları çöp kutusuna bırakın

Kurbanlarından para ve ziynet eşyalarını bir torbaya koyup çöp kutularına bırakmasını isteyen dolandırıcılar, böylece tuzağa düşürdükleri kişileri kolayca soyabiliyor.

Yeni yöntemleri: Altınları çöp kutusuna bırakın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Daha önce kandırdıkları kişilerin paralarını banka havalesiyle alan telefon dolandırıcıları, polisten kurtulmak için yöntem değiştirdi. Kurbanlarından para ve ziynet eşyalarını bir torbaya koyup çöp kutularına bırakmasını isteyen dolandırıcılar, böylece tuzağa düşürdükleri kişileri kolayca soyabiliyor.

Yıllar önce ‘kontör’ hırsızlığı ile başlayan telefon dolandırıcılığı, polisin aldığı tedbirler karşısında değişerek devam ediyor. Zaman'ın haberşne göre sadece 2013 yılının ilk 8 ayında polis kayıtlarına geçen 53 olayda dolandırılan para miktarı yaklaşık 10 milyon lira. Bu paranın bir kısmı polis tarafından kurtarılırken yakalanan 99 kişiden 45’i tutuklandı.

Polis kayıtlarına göre yıllardır yapılan dolandırıcılık olaylarında şüpheliler bir cep telefonundan kurbanlarını arayarak kendilerini polis, savcı hatta hâkim olarak tanıtıyor. Bu kişiler çoğunlukla gazeteler ya da internet sitelerinden büyük davaları takip eden savcıların adını öğrenerek kullanıyor.

Kurbanlarıyla fondan gelen polis telsiz sesi eşliğinde konuşan şüpheliler, banka hesaplarının ve kimlik bilgilerinin terör örgütü tarafından ele geçirildiğini, adlarına sahte kredi kartları çıkarıldığını belirterek kendileriyle ortak çalışmalarını söylüyor. Haklarında ‘tutuklama’ kararı olduğunu belirterek kurbanlarını korkutan şüpheliler, sözde sanıkları yakalamak için banka hesaplarında hareket olması gerektiği, bu amaçla verecekleri hesap numaralarına para transfer etmelerini istiyor. Şüpheliler kurbanlarına operasyonun tamamlanmasının ardından paralarının ‘örtülü ödenek’ hesabından kendilerine gönderileceğini anlatıyor. Dolandırıcıların 3-4 aydır ise yöntem değiştirerek para ve altınları çöp tenekelerine bıraktırdığı biliniyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri dolandırıcıların telefonla ararken bazı bilgisayar programlarını kullanarak ‘arayan kişinin numarası’ olarak kendi istedikleri numarayı gösterebildiklerini vurguluyor. İnternet üzerinden arama yapan şüpheliler, bu sayede soymak istedikleri kişinin telefonunda karakol, adliye veya 155 Polis İmdat numarasının çıkmasını sağlıyor. Şüphelilerin trafik tıkanıklığının takip edilmesi için canlı yayın yapan belediyelere ait kameraları da kullandığı dile getirildi. Bu sayede kameraların görüş açılarına soktukları kurbanlarına telefonda üzerlerindeki elbiseleri tarif edip, yaptıkları hareketleri anlatarak takip edildiklerini söyledikleri belirtildi. Telefon dolandırıcılarına para kaptıranlar arasında ev kadınlarından işadamlarına, şirket yöneticilerinden bürokratlara kadar her meslekten her yaştan insan bulunduğu öğrenildi. Kendilerini arayan kişilere inanarak para veren kurbanların izledikleri yöntemler polisi bile zaman zaman şaşkına çeviriyor.

Dolandırıcılara inanan bir kurbanın Trabzon’dan uçağa binerek İstanbul’a geldiği, yanında getirdiği içinde para ve ziynet eşyası bulunan çantayı şüphelilerin istediği çöp tenekesine bıraktıktan sonra tekrar uçakla evine döndüğü belirtildi. Bir başka olayda ise kendisini arayan kişinin büyük bir davanın savcısı olduğuna inanan Bostancı’da oturan bir ev kadınının önce bankada bulunan 12 bin dolar parasını istenen hesaba havale ettiği öğrenildi. Bir gün sonra tekrar arayan kişinin “Sizin evinizdeki altınları terör örgütünün parasıyla satın aldığınızı düşünüyoruz. Altınları kontrol edeceğiz.” demesi üzerine aynı kadının bu kez evinde bulunan altınları bir torbaya koyarak kapıya gelen polis zannettiği şüpheliye verdiği aktarıldı. Bazı olaylarda kurbanların kendilerini uyarmak için telefonla arayan gerçek polislere “Siz sahte polissiniz. Ben onlara inanıyorum. Parayı gönderiyorum.” dedikleri belirtildi. Polis kayıtlarına göre bugüne kadar şüphelilerin bir kişiden aldığı en fazla para miktarı 1 milyon lira. Beşiktaş’ta bir işadamını 3 gün arayla arayan şüphelilerin üç taksit halinde bu parayı istedikleri hesap numarasına havale ettirdikleri öğrenildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 08:03
banner53
YORUM EKLE

banner39