banner39

Yenilenebilir enerjide istihdam artıyor

Yenilenebilir enerjiler istihdamı arttırıyor. Bütün dünyada 9 milyon 400 bin kişi güneş, rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji branşlarında çalışıyor.

Genel 30.05.2016, 14:18 30.05.2016, 14:18
Yenilenebilir enerjide istihdam artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'nın (IRENA) son araştırmasına göre bütün dünyada 8 milyon 100 bin kişi güneş, rüzgar, biyokütle, hidrolik santral ve jeotermi branşlarında istihdam ediliyor. 2014 – 2015 yılları arasında yenilenebilir enerjilerde çalışanların sayısı yüzde 5 oranında arttı. Büyük baraj inşa ve işletmesiyle dev hidrolik enerji santrallerinde de toplam bir milyon 300 bin kişinin çalıştığı tahmin ediliyor.

Yenilenebilir enerji branşındaki istihdamın artmasının nedenleri hakkında bilgi veren IRENA direktörü Adnan Z. Amin istihdam artışının enerji sektöründeki genel trende ters düştüğünü söyledi. Maliyet düşüşü ve siyasi düzenlemelerin istihdama yaradığını belirten Amin, Abu Dabi'de yaptığı araştırma sonuçlarını değerlendirme konuşmasında bu trendin devam etmesini ve Paris'te kararlaştırılan iklim hedeflerine varılabilmesi için bütün ülkelerde yenilenebilir enerjiye ağırlık verilmesini beklediklerini söyledi.

GÜNEŞ ENERJİSİ'NDE 3.7 MİLYON KİŞİ ÇALIŞIYOR

Güneş enerjisi istihdam motoru sayılıyor. Güneş elektriği üretimi ve fotovoltaj dallarında çalışanların sayısı 2 milyon 800 bini buluyor. Solar paneli fabrikaları artıyor. Daha fazla modül, solar hücre, düz ve dalgalı akım transformatörleri imal ediliyor. 2015 yılında güneş temelindeki yenilenebilir enerji branşlarında çalışanların sayısı yüzde 11 oranında arttı.

Yenilenebilir enerji istihdamında Çin başı çekiyor. Bu ülkede 1 milyon 700 bin kişi istihdam ediliyor. Japonya'da 377 bin, ABD'de 194 bin ve geçen yıl 700 bin solar ev sisteminin kurulduğu Bangladeş'te ise 127 bin kişi solar branşında çalışıyor.

Bir zamanlar güneş enerjisi öncüsü olan Almanya'da ise istihdam geriliyor. 2015 yılında bu branşta sadece 38 bin kişi çalışmaktaydı. İki yıl önce bu rakam 100 binin üzerindeydi. Almanya fotovoltaj istihdamında 103 kişinin çalıştığı Hindistan'ın ardından altıncılığa geriledi.

Solartermi branşı da hızla gelişiyor. IRENA raporuna göre 2015 yılında bütün dünyada 940 bin kişi, öncelikle su ısıtmada kullanılan güneş kolektörü imalat ve montajında çalışmaktaydı. Bu branşta en fazla istihdam yaratan ülkeler sırasıyla Çin, Hindistan ve Brezilya

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?