banner39

Yeryüzü Doktorları Kenya'ya gitti

Yeryüzü Doktorları Derneği ekibi, ''Kenya Sağlık Destek Projesi'' kapsamında, katarakt ameliyatları yapmak üzere Kenya'ya gitti.

Genel 24.01.2011, 01:40 24.01.2011, 01:40
Yeryüzü Doktorları Kenya'ya gitti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yeryüzü Doktorları Derneği ekibi, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığının (TİKA) destekleriyle gerçekleştirilen ''Kenya Sağlık Destek Projesi'' kapsamında, katarakt ameliyatları yapmak üzere Kenya'ya gitti. 

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, bu akşam yola çıkan ve iki hafta boyunca katarakt ameliyatları yapacak ekipte doktorlar İlker Yalçın, İnayet Andı ve hemşire İkrima Sarıhan yer alıyor.

Kenya'ya 2011 yılında sekiz ayrı ekip göndermeyi planlayan derneğin, 2011 yılında Kenya'ya giden bu ikinci ekibi, Mombasa'da Sayyida Fatimah Hastanesi'nde çalışacak. Ekibin 100'ün üzerinde katarakt hastasını ameliyat etmesi planlanıyor.

Açıklamaya göre, Türkiye'de kişi başına düşen yıllık sağlık harcamaları 500 dolar dolayındayken Kenya'da bu rakamın sadece 37 dolar olduğu biliniyor.

Türkiye'de her 10 bin kişiye 15 hekim ve 19 yardımcı sağlık personelinin düştüğü belirtilen açıklamada, 40 milyon nüfusu bulunan Kenya'da ise aynı sayıda kişiye 1 hekim ve 11 yardımcı sağlık personeli düştüğü kaydedildi.

Kenya Sağlık Destek Projesi'nin bundan sonraki yıllarda da sürdürülmesi planlanıyor.
 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?