banner39

Yeryüzü Doktorları'ndan 4 bin 186 ameliyat

Sağlık çalışanı sayısı yetersiz ülkelerde faaliyetlerini yoğunlaştıran Yeryüzü Doktorları Derneği, 2017'de pek çok hastaya umut oldu

Genel 10.01.2018, 12:32 10.01.2018, 12:36
Yeryüzü Doktorları'ndan 4 bin 186 ameliyat

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yeryüzü Doktorları'nın 2017'de 40'tan fazla ülkede 4 bin 186 ameliyat, 111 bin 183 muayene gerçekleştirdiği bildirildi.

Yeryüzü Doktorları Derneği'nden yapılan açıklamaya göre, kişi başına düşen sağlık çalışanı listesinin son sıralarında yer alan ülkelerde faaliyetlerini 2017 yılında da sürdürdü. Bu kapsamdaki ülkelerde 2017 yılı boyunca 4 bin 186 ameliyat, 111 bin 183 muayene gerçekleştirdi.

Yeryüzü Doktorları ile dünyada hastalara umut olan doktorlar da güzel anılarla bu ülkelerden ayrıldı.

Açıklamada, Yeryüzü Doktorları gönüllülerinden Doç. Dr. İlker İnanç Balkan'ın şu değerlendirmesine yer verildi:

"Yeryüzü Doktorları ile birçok kez sahaya gittim. Bu sahaların bizlere kattıklarıyla ülkemize geri döndük. Gittiğim ülkelerden biri Nijer idi. Nijer’e fistül ve enfeksiyon hastalıkları ile ilgili tedaviler gerçekleştirmek üzere gittik. Gittiğimizde hastanenin bahçesinde 10 aydır doktor gelmesi için umutla bekleyen hastalar gördük. Çünkü yaşadıkları yerde fistül tedavisi gerçekleştirebilen bir doktor yoktu ve fistül hastalığı idrar kaçırmaya sebep olduğu için maalesef bu kişiler tedavi olmadan halka karışamıyor, ailelerinden bile utanıyorlardı. Oralara gittiğinizde, kötü bir haber dahi olsa bunu bir doktordan duyduğu için rahatlayan insanlar görüyorsunuz. Çünkü o teşhis koyulmadan önce, kendilerine ya da sevdiklerine ne olduğunu dahi bilmeden yaşamaya çalışıyorlar. Nijer’de eşleri vefat etmiş kadınların ve çocuklarının geçim sıkıntısından dolayı bir evde toplanmış, yaşamaya çalıştıklarına şahit olduk. Biz yardım için yanlarına gittiğimizde evlerinde yatacak bir yatak, bir örtü dahi olmadığını gördük. Onlar için yer döşek, gök yorgandı. Tüm bunlar yaşanıyor, bunları görüyorsunuz, kalbiniz inceliyor. Belki de gitmeden önce ses çıkarmayacağınız durumlara ses çıkarır oluyorsunuz. Aslında vermek için değil, almak için gittiğinizi fark ediyorsunuz. Dilini dahi bilmediğiniz insanlarla tarif edilemeyen muhabbetler ediyorsunuz. Daha fazla şükrediyor, iyilik yolunda daha fazla çaba sarf ediyorsunuz. Ben gittim, yaşadım ve gördüm. Bunlara şahit olmamı sağlayan ve benim bir ailem olan Yeryüzü Doktorları için iyi ki varsınız diyorum."

banner53
Yorumlar (0)
22
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?