banner15

Yeşilay 4 kıtada 34 ülkede bağımlılıkla mücadelesini sürdürüyor

Yeşilay, bağımlılıklar alanında yaptığı çalışmaları, asırlık tecrübesini uluslararası arenaya taşıyarak, “dünyada örnek STK olma” yolunda hızlı adımlarla ilerlediğini gösterdi

Yeşilay 4 kıtada 34 ülkede bağımlılıkla mücadelesini sürdürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

34 ülkeden 70 Ülke Yeşilayı temsilcisini İstanbul’da bir araya getiren “2. Ülke Yeşilayları Kapasite Geliştirme Programı” tamamlandı. 

3 gün süren etkinliğin kapanışında konuşan Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Esra Albayrak, bağımlılığın küresel bir sorun olduğuna dikkat çekti. Bu soruna karşı da küresel politikaların üretilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Esra Albayrak, “Avrupa Kalite Yönetimi (EFQM) tarafından 3 Yıldızlı Yetkinlik Belgesine sahip olan Yeşilay da bu noktada hem uluslararası işbirlikleri hem de 34 ülkede kurmuş olduğu Ülke Yeşilaylarıyla bağımlılığa karşı önleyici, koruyucu ve rehabilite edici çalışmaların yapılmasına öncü olacak” dedi.

SİGARA KULLANIMINDA OECD’DE 11. SIRADAYIZ 

Etkinlikte Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) ‘Bir Bakıştasağlık2015’ raporu da değerlendirildi. OECD’ye üye ülkelerin sigara vealkolkullanımının araştırıldığı raporda Türkiye’nin yüzde 23,8’lik sigara kullanım oranıyla OECD ülkeleri arasında 11’inci sırada yer aldığı belirtildi. Sigara tüketiminin kadın ve erkekler arasındaki farkına da yer verilen raporda, Türkiye’de erkeklerin yüzde 37,3’ü sigara kullanırken bu oran kadınlarda yüzde 10,7 olduğu vurgulandı. Geçmiş raporlarla kıyaslandığında Türkiye’de sigara kullanımının 2000 yılında yüzde 32’leri bulduğu ve yıllar içerisinde bu oranın düştüğünün gözlemlendiği belirtilirken, Uzmanlar, Türkiye’de 2005’te uygulanmaya başlanan ‘kapalı alanlarda sigara yasağının sigara kullanımını azalttığını düşünüyor. Rapora göre sigara kullanımı yılda 6 milyon kişinin ölümüne yol açarken, OECD ülkeleri içindeki ortalama sigara kullanım oranı yüzde 19,7 olarak açıklandı.

TÜRKİYE EN AZ ALKOL TÜKETENLERDEN

OECD’nin raporunda 44 ülkenin alkol tüketim miktarları da bir başka başlık olarak yer alıyor. Buna göre, en çok alkol tüketen ülke yılda 14 litre ileLitvanyaolurken, Avusturya veEstonya12 litrelik ortalamalarıyla Litvanya’yı takip ediyor. 44 ülke arasında yılda kişi başına en az alkol tüketen ülke Endonezya olurken, sondan ikinci sırada ise Türkiye yer alıyor. Rapora göre Türkiye’de yılda kişi başı alkol tüketim oranı 1,6 litre olarak veriliyor. Bu oran, 2000 yılından 2013 yılına kadar Türkiye’nin kişi başına alkol tüketiminde hiçbir değişiklik olmadığını gösteriyor. Raporda yer alan bilgilere göre, Türkiye’de alkol tüketenlerin yüzde 63’ü yalnızca birayı tercih ederken, yüzde 8,6’sı ise sadece şarap içiyor.

UYEF’İN HEDEFİ 60 ÜLKE

Dünyanın bağımlılık alanındaki en eski ve köklü kuruluşu olan Yeşilay, Türkiye’deki şubeleşmenin yanı sıra uluslararası alanda da teşkilatlanmayı gerçekleştiriyor. Bu kapsamda Yeşilay, dünyanın dört bir yanında Ülke Yeşilayları kurulmasını destekleyerek küresel bir sivil toplum kuruluşu statüsüne ulaştı. Bugüne kadar 34 ülkede kuruluşu gerçekleşen Ülke Yeşilaylarıyla amaç, bağımlılıklarla mücadeledeki asırlık tecrübeyi diğer ülkelere aktarmak ve o ülkenin bağımlılık çalışmalarına destek olmak. Uluslararası alandaki faaliyetlerini bir üst aşamaya taşıyan Yeşilay, mevcut ve bundan sonra kurulacak olan Ülke Yeşilaylarını, Nisan 2016’da, kuruluş deklarasyonunu imzalamış olduğu Uluslararası Yeşilay Federasyonu (UYEF) çatısı altında topladı. Merkezi İstanbul’da olan UYEF’te, Yeşilay da diğer Ülke Yeşilayları gibi Türk Yeşilay’ı olarak yer almakta ve diğer ülkelere süpervizörlük yapmakta. Şu an UYEF çatısı altında 34 olan Ülke Yeşilayı sayısı, 2018 yılı sonuna kadar 60 ülke hedefine ulaşacak.

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12