YGS'deki öğretmen krizi son anda çözüldü

Her yıl normalde en fazla 5-10 YGS'de görevli öğretmenin rapor aldığı Diyarbakır'da bu yıl 350 öğretmen birden rapor aldı. Toplu rapor alımı son anda fark edildi ve muhtemel bir krizin önüne geçilmiş oldu

YGS'deki öğretmen krizi son anda çözüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hafta sonu yapılan Yüksek Öğretime Giriş Sınavı'nda görevli 360 öğretmen, sınava iki gün kala görevlerini iade etti. Bazı grupların 2 milyon öğrenciyi ilgilendiren sınavı sabote etmek istediği iddia edildi.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, "Sınava bir iki gün kala bazı görevli öğretmenler toplu halde rapor alıp kaos yaratmaya çalışabilir" uyarısında bulunmuştu. Demir'in önlemini aldığı 'senaryo' Diyarbakır'da sahnelenmek istendi.

Akşam'ın haberine göre, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'ndan (YGS) iki gün evvel 360 öğretmen, hastalık ya da taziye bahanesiyle görevlerini iade etti. Muhtemel kriz, ÖSYM'nin devreye girmesiyle çözüldü. ÖSYM, Eğitim Bir Sen ve Memur Sen Diyarbakır Şubesi'yle iletişime geçerek ek görevlendirme için öğretmen talebinde bulundu. Alarm durumuna geçen eğitimciler, gece yarısı 360 öğretmene ulaştı ve görevlendirme yaparak sınavın kaosa dönüşmesini engelledi.  

Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş, geçmiş dönemdeki sınavlarda ancak 5-10 görevlendirme iptali yaşandığını, sözkonusu 360 kişinin planlı hareket ettiğini söyledi. 2 milyon öğrenciyi ilgilendiren sınav öncesi bazı odakların şaibe yapmak adına harekete geçtiğini belirten Memiş, “Sınava 2 gün kala Paralel Yapı tarafından düğmeye basıldı. Ve yüzlerce görev iadeleri yapılarak YGS’nin yapılması engellenecekti. Bu şeklide hükumet zor durumda bırakılacaktı" dedi. Öğretmen olan eşinin görevlendirme kaydını bile yaptığını söyleyen Memiş, "Bu kul hakkı yemektir. Yıllarca çocukların verdiği emeği gasp etmektir. Buna engel olduk" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2014, 11:14
banner53
YORUM EKLE

banner39