banner39

YGS'deki şifre iddialarında yeni gelişme

YGS'deki şifre iddialarına neden olan "mod" "medyan" kelimelerinin "Google"da sınavdan önce en çok aranan kelime olmadığı ortaya çıktı

Genel 29.03.2013, 11:03 29.03.2013, 11:03
YGS'deki şifre iddialarında yeni gelişme

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ÖSYM, 2011 yılında yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) şifre iddialarına neden olan "mod" "medyan" kelimelerinin "Google"da sınavdan önce en çok aranan kelimeler arasında yer almadığı ortaya çıktı. Sınavdan önce aranmış gibi duran kelimeler, aslında Google'ın saat farkından kaynaklanıyor. ABD ile Türkiye arasındaki 12 saatlik zaman farkı nedeniyle, sınavdan sonra yapılan aramalar sınavdan önce yapılmış gibi göründü.

ÖSYM uzmanları savunmada, ABD merkezli Google yetkilileriyle yaptıkları görüşmede, söz konusu aramanın Amerika ile Türkiye arasındaki 12 saatlik zaman farkından kaynaklandığının tespit edildiği bilgisine yer verdi. Savunmada, Google uzmanlarının verdiği bilgi kullanıldı ve sınavdan önce ÖSYM'nin kullandığı Algoritma modelleri olan "Mod-Medyan" kelimelerinin sınavdan sonra Google'da arandığı, ancak Google'ın zaman diliminde aramanın 12 saat önce yapılmış göründüğü kaydedildi.

ÖSYM uzmanları, savunmada Google'da sınavdan önceki gece bu iki kelimenin arama yoğunluğunun 5 kat artmasının "şifre"nin bir gruba yayıldığını göstermediğini de bildirdi. Mod- medyan, seçenekleri kaydırarak doğru eşleşmeyi bulmaya yarayan yöntem olarak biliniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?