banner39

Yıllardır hizmete açılmayan okul yağmalanıyor

MEB tarafından 2003'te yapılan okul hizmete girmeyince bina yağmalanmaya başlandı.

Genel 17.09.2010, 11:48 17.09.2010, 11:48
Yıllardır hizmete açılmayan okul yağmalanıyor


Konya'da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, merkez Selçuklu İlçesi Yazır Mahallesi'ne yaptırılan ve inşaatının 7yüzde 95'i tamamlanan 24 derslikli İMKB İlköğretim Okulu, 7 yıldır hizmete girmeyince, yağmalanmaya başladı.

Okul inşaatını yapan müteahhit, inşaat başladıktan kısa bir süre sonra öldü ancak okulun yapımı devam etti. Ardından şirket ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında başta ödemeler olmak üzere bir takım anlaşmazlıklar başladı. Konu yargıya taşınınca, yüzde 95'i tamamlanan okul hizmete açılamadı.

24 derslikli İMKB İlköğretim Okulu, 7 yıldır hizmete girmeyince, yağmalanmaya başlandı. Kapısı açık olan okulun sıvaları döküldü, camlarının bazıları söküldü, bazıları kırıldı, lambaları söküldü, bina içindeki trafonun kabloları ve tuvaletlerdeki pisuvarlardan bir kısmı çalındı.

Duruma mahalle sakinleri tepki gösterdi. Emekli polis memuru Bülent Baykuş, milli servetin göz göre göre heba olduğunu belirterek, "Bu binanın her tarafı tahrip edilmiş. Burası ile hiç kimse ilgilenmiyor. Bu bir milli servet ve heba oluyor. Ne Milli Eğitim Müdürlüğü, ne de başka bir kurum bu bina ile ilgileniyor" dedi.

Mahkeme sürecinin bitmesi bekleniyor

İMKB İlköğretim Okulu'nun, bakanlık tarafından yapıldığı için maliyeti hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin ise "Okul inşaatı başladıktan kısa bir süre sonra müteahhit öldü. Ondan sonra şirket ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında anlaşmazlık doğdu. Durum yargıya intikal etti. Sanırım yargı sürecenin son aşamasına gelindi. Sonuçlandıktan sonra bina Milli Eğitim Müdürlüğü'ne devredilecek ve biz de eksiklikler giderip, en kısa süre içinde okulumuzda eğitim ve öğretimi başlatacağız" diye konuştu.


Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?