banner39

Yıllık enflasyonda düşüş, aylıkta artış var

TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı. Ocak ayında TÜFE yüzde 1,10, ÜFE ise 0,33 arttı. Yıllık enflasyon oranı ise 7,24'e düştü. Merkez Bankası, enflasyon rakamlarının düşmesi üzerine faizlerini indireceğini açıklamıştı

Genel 03.02.2015, 10:01 03.02.2015, 11:05
Yıllık enflasyonda düşüş, aylıkta artış var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ocakta Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 1,10, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,33 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 7,24, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 3,28 oldu.

Tüketici fiyatları bazında ocak ayında en yüksek fiyat artışı görülen ürün yüzde 61,19 ile patlıcan oldu.

Geçen yılın aralık ayında yüzde 8,17 olan yıllık enflasyon, bu yılın ocak ayında 0,93 puan düşerek, yüzde 7,24'e geriledi. Söz konusu oran, son 19 ayın en düşük enflasyonu oldu.

MERKEZ ACİL TOPLANTIYI İPTAL ETTİ

Enflasyon beklendiği kadar düşmeyince, Merkez Bankası da faiz indirimi için olağanüstü toplanmaktan vazgeçti.

merkez bankası'ndan yapılan açıklamada, "Uygulanmakta olan temkinli para ve likidite politikaları sonucunda enflasyon göstergeleri iyileşmeye devam ediyor. Para Politikası Kurulu enflasyon görünümünü 24 Şubat toplantısında detaylı bir şekilde ele alacak" denildi. Tüketici fiyatları Ocak ayında yüzde 1.1 arttı ve yıllık enflasyon, yıl sonundaki yüzde 8.17'den yüzde 7.24 düzeyine geriledi. Böylece, enflasyon Merkez Bankası'nın olağanüstü toplantı ile faiz indirimi yapması için yetecek ölçüde düşmemiş oldu.

ERDEM BAŞÇI NE DEMİŞTİ?

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de dün konuşan Erdem Başçı, enflasyon verisine bağlı olarak ara toplantı yapılıp yapılmayacağına karar verileceğini söylemişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Başçı, enflasyon verisine bağlı olarak özel bir politika toplantısı yapılıp yapılmayacağına karar vereceklerini belirterek, enflasyonun düşük çıkması halinde Para Politikaları Kurulu'nun olağanüstü toplantı yapabileceğini ifade etmişti.

Başçı, geçen hafta, "Ocak enflasyonu 1 puandan fazla düşerse ve çekirdek iyi giderse 4 Şubat'ta dahi bu parametreleri değerlendirebiliriz" açıklamasını yapmıştı. Açıklama sonrası kur 2,34'ten 2,45'e kadar yaklaşarak tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Ardından geçen Cuma günü Merkez Bankası piyasa koşullarının ‘faiz indirimine elverişli olmadığı’ açıklamasında bulundu. Bunun ardından ise dolar 2.4259’a kadar çekildi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?