banner15

YÖK'e vakıf üniversitelerini kapatma yetkisi

Vakıf üniversiteleri ile ilgili çok önemli bir değişiklik yapıldı. YÖK, "Ülkenin bölünmez bütünlüğüne karşı" eylemleri doğrudan işleyen yöneticilerin bulunduğu veya bu tür eylemleri desteklediği belirlenen üniversiteleri kapatabilecek

YÖK'e vakıf üniversitelerini kapatma yetkisi

Vakıf Üniversiteleri Yönetmeliği değişti. "Ülkenin bölünmez bütünlüğüne karşı" eylemleri doğrudan işlemek veya bu tür eylemleri desteklemek, kapatma nedeni sayılacak. Yükseköğretim Kurulu tarafından faaliyet izni durdurulan ve kapatılan yükseköğretim kurumunun yönetimi, Garantör devlet üniversitesine veya aynı ildeki bir devlet üniversitesine devredilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle, YÖK, vakıf üniversitelerinde yeni akademik birim kurabilecek, program açabilecek, faaliyet iznini geçici olarak durdurabilecek.

Yönetmelik, öğrenci sayısına göre de üniversitenin faaliyetinin son bulmasına imkan sağlıyor. Buna göre, faaliyet izni kaldırılmasına rağmen eğitime devam eden vakıf üniversitesinin öğrenci sayısı, iznin kaldırıldığı tarihteki öğrenci sayısının yüzde 10'unun altına düşerse, kuruluş onayı geçersiz hale gelecek.

Kapatılan Vakıf Üniversite'nin öğrencileri eğitim hayatlarına garantör üniversitede devam edecek. Yani diplomalarını garantör üniversiteden alacaklar.

Kaynak: Ajanslar

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 08:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35