banner15

YÖK'ün yetkileri genişletiliyor

Hükümet tarafından hazırlanan tasarıyla YÖK'ün yetkileri genişletiliyor, tıp fakülteleri Sağlık Bakanlığı'na bağlanıyor

YÖK'ün yetkileri genişletiliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Akademik alanlar ve sağlık sektörüyle ilgili yeni bir kanun tasarısı hazırlandı. Hükümetin yeni tasarısıyla Doçentlik ünvanı verme yetkisi Üniversiteler Arası Kurul’dan (ÜAK) alınarak YÖK’e devrediliyor. Vakıf üniversitelerini baştan aşağı düzenleyen yetkilerin yanında tüm tıp fakültelerini personelleriyle birlikte yönetecek yeni bir yapı geliyor.

Radikal Gazetesi’nden Fatih Yağmur’un haberine göre ‘Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’yla Hükümet, doktora denkliği ve doçentlik konusunu ÜAK’dan devralıyor. Kimlerin doçent olacağına tasarıyla YÖK’ün karar vermesi öngörülüyor. Tasarıyla doktoralar konusundaki denklik de ÜAK’dan alınarak YÖK’e devrediliyor.

Tasarıda vakıf üniversiteleriyle ilgili de bazı önlemler dikkat çekiyor. Vakıf Üniversiteleri’nin mütevelli heyetini belirleme yetkisi YÖK tarafından devralınıyor. Bu durum Koç ve Sabancı dahil üniversite kuran isimlerin YÖK istemediği takdirde mütevelli heyeti dışında kalmaları sonucunu doğurabilecek. YÖK’e ayrıca idari ve akademik konularda Vakıf Üniversitelerine yaptırım uygulama yetkisi de veriliyor.

TIP FAKÜLTELERİ FİİLEN SAĞLIK BAKANLIĞI’NA BAĞLANIYOR

Tasarıyla Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir Sağlık Bilimleri Enstitüsü kuruluyor. Türkiye’deki tüm tıp fakülteleri üzerinde tasarruf yetkisine sahip olacak. Enstitü istediği doçent ya da profesörü istediği tıp fakültesine gönderip, tıp fakülteleri arasındaki kadrolarda oynama yapabilecek.

Tasarıyla gelenler özetle şöyle:

Doçentlik yetkisi ve doktora denklik ÜAK’dan alınıp YÖK’e devrediliyor. Devlet üniversitelerinden vakıf üniversitelerine hoca görevlendirilmesi sona erdiriliyor. Öğrencilikten atılma geri getiriliyor. Üniversiteleri 9 yılda bitirmeyenler öğrencilikten atılıyor. Vakıf üniversitelerinin Mütevelli Heyeti, YÖK Genel Kurulu’nun 2/3 çoğunluğuyla onaylanarak seçilecek. YÖK’e vakıf üniversitelerine çok geniş yaptırım uygulama yetkileri getiriliyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı olacak olan İstanbul’da Sağlık Bilimleri Enstitüsü kuruluyor. Tıp fakültelerinin akreditasyon yetkisi bu enstitüye devrediliyor. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Türkiye’deki tüm tıp fakültelerini kendi birimi haline getiriyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 15:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48