banner39

'Yoldaki Çığır; Sebilürreşad' izleyici ile buluşuyor

Sırat-ı Müstakim Sebilürreşad gazetesini anlatan 'Yoldaki Çığır; Sebilürreşad', TRT'de izleyici ile buluşacak.

Genel 11.12.2012, 12:18 11.12.2012, 13:45
'Yoldaki Çığır; Sebilürreşad' izleyici ile buluşuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mehmed Akif'in kadim dostu, Eşref Edib Fergan ve Akif'in başyazarlığını yaptığı Sırat-ı Müstakim Sebilürreşad gazetesini anlatan 'Yoldaki Çığır; Sebilürreşad', TRT'de izleyici ile buluşacak.

Senaryo ve Yönetmenliğini Gazeteci Muharrem Coşkun'un yaptığı belgesel, 2. Meşrutiyet'le birlikte yayın hayatına başlayan ve İslamcı düşüncenin ilk ve en ciddi yayın organlarından olan Sırat-ı Müstakim/Sebilürreşad gazetesinin öyküsünü anlatıyor. 

120 dakikalık belgeselde, Mehmet Akif'in başyazarlığını yaptığı, İstiklal Marşı da dahil tüm şiirlerinin yayınlandığı tek gazete olan Sırat-ı Müstakim/Sebilürreşad etrafında İslamcılık tartışması, ilk İslamcılar, İslamcıların 31 Mart Vak'ası ve Abdülhamid'e bakışları, Milli Mücadelede Sebilürreşad'ın etkisi de yer alıyor.

Cephede dağıtılan, savaş günlerinde karargah olarak kullanılan, 1925 yılında ise kapatılıp sahibi Eşref Edib Fergan'ın İstiklal Mahkemeleri'nde idamla yargılandığı gazetenin çarpıcı öyküsü Eşref Edip'in 41. vefat yıldönümünde TRT'de izleyici ile buluşacak.

Dört bölümden oluşan 'Yoldaki Çığır; Sebilürreşad' Belgeseli Pazar akşamları saat 19.00'da TRT Belgesel'de ekrana gelecek.

Muharrem Coşkun daha önce de dört bölümden oluşan “Türkçe Ezan ve Dine Müdahale'nin Öyküsü: GARP İZİ” isimli belgeseli hazırlamıştı. (2005).  

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü