banner39

Yolsuzluk çıkmazındaki ülkeler

Bazı ülkelerde yolsuzluklar başbakan ve cumhurbaşkanına kadar uzanabiliyor

Genel 12.12.2012, 15:15 12.12.2012, 15:15
Yolsuzluk çıkmazındaki ülkeler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan'da yolsuzluk, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik çıkmazın en önemli nedenlerinden biri... 2012 yılı şeffaflık raporunda 139'uncu sırada yer alan Pakistan'da, ülke bütçesinin neredeyse iki katı yolsuzluk çarkında eriyor. Yolsuzluk dosyaları siyasi parti liderleri, başbakan ve cumhurbaşkanına kadar uzanıyor.

Yılda ortalama 94 milyar doların, yani ülke bütçesinin neredeyse iki katının yolsuzluk çarkında eridiği Pakistan geçen yıl şeffaflık raporu yolsuzluk sıralamasında 132'inci sırada bulunuyordu. Bu yıl listedeki sırası 139... Yani Pakistan, en çok yolsuzluk yapılan 34'üncü ülke... Ancak Pakistanlı yetkililer, bu tablonun gerçekleri yansıtmadığını savunuyorlar. Raporun çarpıtılmış olduğunu iddia eden Pakistan enformasyon bakanı Kamer Zeman Kaire "ülke bütçesinin neredeyse iki katı bir gelirin, nasıl olup da, yolsuzluk çarkında eriyebildiğinin açıklanması gerektiğini" söylüyor.

Ancak yetkililerden gelen tepkiler, ülkenin içinde bulunduğu yolsuzluk sarmalı gerçeğini değiştirmiyor. Pakistan'da başta üst seviye siyasiler, bürokratlar, işadamları ve askerlerle ilgili yüzlerce yolsuzluk dosyası bulunuyor. Devlet ihalelerinde dönen milyonlarca dolarlık rüşvet ve yolsuzluğa ilişkin dâvâ dosyaları, yine rüşvet ve siyasi baskı yoluyla tozlu raflara kaldırılıyor. Ülkede son dönemde gündeme gelen yolsuzluklar bile ülkenin içinde bulunduğu yolsuzluk batağını anlatmaya yetiyor: Pakistan çelik fabrikalarında yaşanan 3 milyar dolarlık kayıp, millî sigorta şirketindeki 800 milyon dolarlık açık, Pakistan hava yollarındaki 500 milyon dolarlık kayıp ve enerji alımında yaşanan yine yaklaşık 1 milyar dolarlık yolsuzluk dâvâları bunlardan sadece bir kaçı...

KOSOVA'DA YOLSUZLUK

Yolsuzlukla mücadele eden bir diğer ülke de Kosova. Bağımsızlığın tadını yeni çıkarmaya başlayan ülke, henüz uluslararası kurumlarla tam bir entegrasyon içinde olmadığından ve ekonomik gelişmesini tamamlayamadığından, ciddi sıkıntılar yaşıyor. Yolsuzluk Raporu, Kosova'yı en kısa zamanda mevcut kanuni boşlukların giderilmesi ve yasaların etkin uygulanması konusunda ikaz etti.

Kosova'da denetimin yetersiz olması da yolsuzluklara çanak tutuyor. Kosova'nın karşı karşıya olduğu bu problem, Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün 2012 rapor'nda kendini bariz olarak gösteriyor. Ülke, örgütün her yıl yayınladığı rapora göre bu yıl küçük de olsa bir ilerleme kaydetti. Geçtiğimiz yıl listede 112. Sırada bulunan Kosova, bu yıl 105. sırada yer aldı. Rapordaki eleştirilerin başında, kanuni boşlukların giderilmemesi ve mevcut yasaların etkin bir şekilde uygulanamaması geliyor. Aslında Priştine yönetimi, yasal zemindeki boşlukları gidermek için yoğun bir çaba içinde... Özellikle ülkede denetimli bağımsızlığın son bulmasından sonra hazırlıklarına başlanan yeni anayasa, temel hukukî metin olacak. Yeni anayasayla Kosova'daki kurumların etkinliğinin de artacağı tahmin ediliyor.

RUSYA'NIN MEŞHUR YOLSUZLUK PROBLEMİ

Yolsuzluk denildiğinde akla gelen ülkelerden biri de Rusya... Özellikle eğitim, maliye ve enerji alanlarında şeffaflık sağlayamayan ülkede, yolsuzluk davaları da, alınan gizlilik kararları nedeniyle toplumun gözü önünde görülemiyor.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün raporunda 133'üncü sırada yer alan Rusya, yolsuzluk konusunda karnesi en zayıf ülkeler arasında... Resmî şahıs ve kuruluşların faaliyetleri hakkında neredeyse hiç bilgisi olmayan kamuoyu, yolsuzluğu kitle iletişim araçlarında tartışabilecek hürriyetten de mahrum... Yolsuzluklarla ilgili yüzlerce dosyanın gönderildiği mahkemelerde de durum hiç açıcı değil... Başta gizlilik kararı olmak üzere birçok hukukî gerekçe, Rus mahkemelerinde yaşananları kamuoyundan uzak tutmak için kullanılıyor.

Raporun alt sıralarında bulunan Rusya'nın şeffaflık düzeyini geliştirmesi için ise yeni adımlar atması bekleniyor. Rusya devlet başkanı Putin'in 2013 yılından başlayarak bir dizi kanunu alt meclise göndererek, ülkedeki elit sınıfı şeffaflaşmaları için zorlayacağı belirtiliyor.

KIRGIZ USULÜ YOLSUZLUK

Kırgızistan, Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün yolsuzluk raporunda 176 ülke içinde 154'üncü sırada yer aldı. 100 üzerinden 24 puan alan ülke, 157'inci sıradaki Tacikistan ve 170'inci sıradaki Özbekistan'dan görece olarak daha iyi durumda... Ancak 133'üncü sıradaki Kazakistan'ın gerisinde kalıyor.

Kırgızistan uluslararası şeffaflık merkezi müdürü Adilbek Şarşenbayev, yolsuzlukların boyutuna ilişkin gerçek verilere ulaşmanın zor olduğunu söylüyor. Ülkedeki yolsuzlukla ilgili açıklanan rakamlar ise, korkunç tabloyu gözler önüne seriyor: Ulusal güvenlik konseyi genel sekreteri Busurmankul Taabaldiyev, sadece 2011 yılında devletin yolsuzluk nedeniyle 6 milyon dolar zarara uğradığını açıkladı. Taabaldiyev, son 2 yılda 2.400 yolsuzluk soruşturması açılmasına rağmen, bunların ancak yarısının mahkemeye ulaştığını, geri kalanın ise ya üstünün kapatıldığını veya sonuna kadar gidilemediğini kaydediyor.

Kırgızistan'da 2012 yılı başından bu yana 947 yolsuzluk soruşturması açıldı. Soruşturmalardan 87'si mahkemeye gönderildi. Soruşturmaların 6'sı milletvekilleri, 15'i savcılar üzerineydi.

YUNANİSTAN

Yolsuzluk ve şeffaflık konusunda en kötü durumda olan ülkelerden biri de ekonomik krizle boğuşan Yunanistan... Avrupa'nın yolsuzluk yapılan yegâne ülkelerinden biri olan Yunanistan'da vergi kaçakçılığı ve ülke dışına döviz kaçırma suçlarıyla yeteri kadar mücadele edilemiyor. Ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan, Avrupa Birliği üyesi 27 ülke içinde yolsuzluk şampiyonu oldu.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün hazırladığı rapora göre Atina hükümeti, Avrupa'daki yolsuzlukta birinciliği 2012'de Bulgaristan'dan devraldı. Rapor, başta Yunanistan olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde de kriz sebebiyle yolsuzluğun arttığını söylüyor. Yunanistan, raporda yer alan 176 ülke arasındaysa 94. sırada yer alıyor. 100 üzerinden aldığı not ise sadece 36...

MAKEDONYA İYİ DURUMDA DENEBİLİR

Makedonya 2012 şeffaflık ve yolsuzluk raporunda 176 ülke arasında 43 puanla 69'uncu sırada yer aldı. Bu tablo, ülkenin rüşvet ve yolsuzlukla mücadelede alacak çok yolu olduğunu gözler önüne serdi. Zira puanı 50'nin altında olan Makedonya, uluslararası şeffaflık örgütü'nün raporunda olumsuz olarak değerlendiriliyor. Makedonya, bölge ülkeleriyle kıyaslandığında ise Bosna-hersek, Sırbistan, Karadağ, Bulgaristan, Yunanistan, Kosova ve Arnavutluk'tan daha iyi seviyede yer alıyor. Ancak Avrupa Birliği üyesi Slovenya ve Hırvatistan'ın ise gerisinde...

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü