Yozgat'ta Mısır ve Suriye'ye protesto

Yozgat'ta çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi düzenledikleri mitingde, Mısır'daki ve Suriye'deki olayları protesto etti.

Yozgat'ta Mısır ve Suriye'ye protesto

Saldırılarda ölenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Yozgat’ta 16 sivil toplum kuruluşu ve siyasi partilerin destek verdiği kalabalık, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanıp Mısır ve Suriye'de yaşanan katliamları kınadı.

Çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşen eylemde “Her yer Mısır, her yer direniş”, “İhvana selam, direnişi devam”, “Defol Sisi, yanındayız Mursi”, “Şehit Esma, yolun yolumuz”, “Zulme karşı, omuz omuza”, “Müslüman zulme sessiz kalamaz” şeklinde sloganlar atıldı. “Suriye’de Mısır’da direnişe bin selam” ve Rabia işaretli dövizlerin yanı sıra Mursi resimleri taşındı.

Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan mitingde Mısır ve Suriye’de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Topluluk adına basın açıklaması yapan Ali Vahit Ekinci, Mısır ve Suriye’deki ölümlerin tüm Müslümanları derinden üzdüğünü söyledi.

Ekinci, “"Bizler Mısır’da yaşanan acılara, ölümlere odaklanmışken, Suriye’den gelen görüntü ve haberler bizi daha fazla sarstı. Suriye'’nin yeni Yezidi Esed, Şam'’ın kenar mahallelerine kimyasal sarin gazı atarak bin 300 Müslüman’ı katletti. Bebeklerin, çocukların, kadın ve yaşlıların içinde bulunduğu bu görüntüler tüylerimizi diken diken etti.3 yıldır devam eden bu katliamı yapan Esa'd’a lanet olsun. Onun rejimini destekleyen, bölge ve dünya devletlerine lanet olsun. Üç beş ağaç kadar önem vermeyen insanlara Allah vicdan ve izan versin. Bizler hiç olmazsa safımızı bilelim. Zalimlerin, katillerin yanında yer almayalım. Bizler Müslümanız, bütün Müslümanlar kardeştir. Masum bir insanı öldürmek, bütün insanlığı öldürmek gibidir. Canlar mukaddestir. Bir insanın yaşama hakkı, en başta gelen hakkıdır. Size ne oluyor ki öldürülen zayıf, kadın, çocuk ve erkeklerin yanında yer almıyorsunuz. O ateş, gün gelip bizi de yakar. Bana ne Mısırdan, bana ne Suriye’den demeyelim, diyemeyiz"” dedi.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 21:27
banner53
YORUM EKLE

banner39