banner39

YSK'nın kararı tartışmalara yol açtı

Yüksek Seçim Kurulu'nun, gurbetçilerin konsolosluklara konulan sandık veya elektronik ortamda oy kullanamayacağı kararı tartışmalara neden oldu.

Genel 04.03.2011, 11:52 04.03.2011, 12:17
YSK'nın kararı tartışmalara yol açtı

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) altyapı hazır değil gerekçesiyle konsolosluklardaki sandıklarda veya veyainternetüzerinden oy kullanılmasına izin vermemesi "vatandaşın demokratik hakkı"na ilişkin tartışmalara neden oldu. YSK'nın sadece gümrüklerde oy kullanılabileceği hükmünün AİHM kararları, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin kararlarına da aykırı olduğu belirtiliyor.

YUNANİSTAN MAHKUM OLDU

Avrupa Konseyi'nin Strasbourg'daki merkezinde memur olarak çalışan iki Yunan vatandaşı, seçimlerde daimi ikamet ettikleri Fransa'dan oy kullanamadıkları için Yunanistan'ı mahkum etmişti. AİHM, Ağustos 2010'daki gerekçeli kararında "Davacılar oy kullanmak için Yunanistan'a gidebilirler ancak bu yolculuk masraflı olduğundan ve ailevi ve mesleki yaşamda düzen bozukluğu yarattığından seçim hakkının kullanımını ciddi biçimde karmaşık hale getirmektedir" tespitinde bulundu. Mahkeme, yurtdışında yaşayan vatandaşların sadece kendi ülkelerine giderek oy kullanabilmelerinin AİHS'e aykırı olduğuna hükmetti.

IRAKLILAR SAVAŞA RAĞMEN

BaşkanlığınıAK PartiAntalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu'nun yaptığı Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi de (AKPM) 2005 yılında aldığı bir kararla ikamet koşulunun aranamayacağına hükmetti. Yaklaşık 50 yıldır Almanya'da yaşamalarına karşın Türkler oy kullanamazken bu ülkedeki Irak ve Afgan vatandaşları çok sayıda işgal ve iç savaş yaşamalarına karşın ülkelerinde yapılan seçimlerde oy kullanabiliyor.

Gelecek seçimlerde olabilir

YSK Başkanı Ali Em, yurt dışında yaşayan vatandaşların hazirandaki seçimde gümrüklerde oy kullanacaklarını, sandıkta oy kullanma veelektronikoylama yöntemleriyle ilgili daha sonraki seçimlere ilişkin alt yapı çalışmalarını başlattıklarını söyledi. Bir gazetecinin, "Bu konuyla ilgili Başbakan'ın eleştirilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Ali Em, şunları söyledi: "Cumartesi günü kararı verdik. Sayın Başbakan'ın Almanya'daki girişimleri, Almanya'nın izin vermesi bizim açımızdan da sevindirici. Biz de alt yapıyı kurmaya çalışıyoruz."

"Alınan kararın tekrar incelenmesi yönünde hükümetten bir talep geldi mi?" sorusuna karşılık Em, böyle bir talep olmadığını, kararın kesin olduğunu ifade etti.

Kaynak: Yeni Şafak

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?