Yüksekova'da leylek hazırlığı

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yaşayan Celal Düzsöz, her yıl bahara doğru bölgeye gelen leylekler için hazırlık yapıyor. Düzsöz, leylekleri çocuklarından ayırt etmiyor

Yüksekova'da leylek hazırlığı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yaşayan 55 yaşındaki Celal Düzsöz, her yıl ilkbahar mevsiminde evinin yakınındaki telefon direğinde konaklayan leylekler için hazırlık yapıyor. Kış mevsiminde yoğun kar alan Yüksekova, havaların ısınmasıyla göçmen kuşların uğrak yeri haline geliyor. İlçeye 15 kilometre uzaklıktaki Güldere köyü sınırlarında bulunan Nehil sazlığını ilkbahar mevsiminde mesken tutan çok sayıda göçmen kuş, havalar soğuyuncaya kadar sazlıkta konaklıyor.

HER GÜN BALIK VERİYOR

Nehir sazlığının müdavimleri haline gelen leylekler ise vatandaşlar sayesinde her yıl ilkbahar mevsiminde yenilenen yuvalarında yaşıyor. Güldere köyünde yaşayan 55 yaşındaki 5 çocuk babası Celal Düzsöz de evinin yakınında bulunan telefon direğinde konaklayanleylekler için ilkbahar mevsiminin gelmesi ve havaların ısınmasıyla hummalı bir çalışma başlatıyor.

Tahta merdiven yardımıyla çıktığı telefon direğinde leyleklerin yuvasını temizleyip ot bırakan Düzsöz, kısa süre sonra ilçeye gelecek leylekler için yuvalarını hazır hale getiriyor. Düzsöz, her yıl leylekler için yuva hazırladığını belirterek "Her sene bahar ayında leylekler köyümüzün yakınındaki sazlığa geliyor. Ben de evimin yakınındaki telefon direğini onlara yuva yaptım. Leyleklerin yuvaya alışması için de her gün ilçe merkezinden aldığım balıkları yuvalarına bıraktım. Bir süre sonra leylekler de yuvalarını benimsedi ve şimdi her yıl bu yuvaya gelerek konaklıyor. Ben de onlara çok alıştım. Onları çocuklarımdan ayırt etmiyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 11:43
banner53
YORUM EKLE

banner39