banner39

Yükselen güç: Çin

Çin, kalkınmakta olan ülkelere verilen kredilerde Dünya Bankası'nı geçti.

Genel 18.01.2011, 09:55 18.01.2011, 09:55
Yükselen güç: Çin

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiliz Financial Times'ın bugün manşetten yayınladığı araştırmasına göre, Çin Kalkınma Bankası ile Çin İhracat- İthalat Bankası, 2009 ve 2010 yıllarında kalkınmakta olan ülke hükümetleri ve şirketlerle en az 110 milyar dolar değerinde kredi anlaşması imzaladı.

Dünya Bankası'nın buna eşdeğer kolları, 2008 ortasından 2010 ortasına kadar 100 milyar dolarlık kredi taahhüdünde bulundu.

Bu rakam, Dünya Bankası taahhütlerinden yüzde on daha fazla.

Gazete, bunun Pekin'in doğal kaynakları elde etmeye yönelik ekonomik menzili ve gücünün ulaştığı boyutların kesin göstergesi olduğunu yazıyor.

Her iki banka da bu kredilerin açık dökümünü yapmadı, veriler belli anlaşmalara ilişkin kamuya yapılan açıklamalarını temel alıyor.

BBC'nin haberine göre, bazı hassas kredilerin asla kamuya açıklanmıyor olması hesaba katıldığında, söz konusu rakamların aşırı bir tahminden çok gerçek verilerin altında çıkabilir

Çin Merkez Bankası, geçen hafta ülkenin para birimi yuan'ın dolar karşısında bugüne kadarki en yüksek seviyeden işlem görmesine izin vermişti.

Amerika Birleşik Devletleri, Çin'i, uzun zamandır, ihraç mallarının satışına fayda sağlamak için yuan'ın değerini kasıtlı olarak düşürmekle suçluyordu.

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, bu hafta Washington'u ziyaret etmeye hazırlanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?