banner15

Yunan kamyoncular yine ayaklandı

Yunanistan'da hükümetin, nakliyat sektörünü liberalleştiren yasasını protesto eden kamyon ve tanker sürücüleri ile sahipleri Pire, Selanik ve Kavala ticaret limanlarında yolları kapattı.

Yunan kamyoncular yine ayaklandı

 

Yunanistan'da hükümetin, önceki gün parlamentoda onaylanan nakliyat sektörünü liberalleştiren yasasını protesto eden kamyon ve tanker sürücüleri ile sahiplerinin başlattıkları yol kapatma eylemleri sürerken, ülkenin bazı yerlerinde ihtiyaç maddelerinde sıkıntı görülmeye başlandığı gelen haberler arasında.

Yunan medyası dün, ülkenin önde gelen Pire, Selanik ve Kavala ticaret limanlarında kamyoncuların yolları kapatması nedeniyle çeşitli ürün taşıyan çok sayıda kamyonun mahsur kaldığını, gemilerden indirilen onbinlerce konteynırın depolarda bekletildiğini duyurdu. 
 
Bazı yerlerde greve katılmayan kamyoncularla grevciler arasında gergin anlar yaşandığı belirtilen haberlerde, grevcilerin Kuzey Yunanistan'da özel sektöre ait kamyonlara taş ve molotofkokteylleri ile saldırıda bulunduğu, Pire ve Kavala limanlarında çıkan olaylarda iki kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Gergin bir atmosferin hakim olduğu ifade edilen Pire limanında, olayların tekrarlanmaması için çok sayıda polis ve sahil güvenlik birimlerinin önlem aldığı kaydedildi.

Bu arada, Yunanistan Ticaret Konfederasyonu Başkanı Vasilis Korkidis dün yaptığı açıklamada, "Kamyon ve tanker şoförleri ile sahiplerinin grevinin ülke ekonomisinde hesap edilemeyecek kadar büyük zarara yol açtığını" belirtti.

Taşımacılık Federasyonu Genel Sekreteri Fey Sotiriyu da, "Grev nedeniyle sektöre ait yaklaşık 2 bin işyerinin çalışamaz durumda olduğunu ve bu yüzden yarın, 30 binden fazla işçinin maaşlarına ve vergiye verecek paralarının bulunmayacağını" söyledi. Yunanistan'da tanker ve kamyon şoförleri temmuz ayı sonunda da greve gitmişti. Grev nedeniyle ülke genelinde baş gösteren yakıt sıkıntısının yol açtığı sorunları azaltmak için ordu devreye girmişti.

Kaynak:AA

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 07:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 10 yıl Önce

1999 model altı tır satın alınacaktır

banner39

banner36

banner47

banner48