banner39

Yunanistan, camideki müstehcen videoyu kaldırdı

Selanik'teki tarihi camilerden birinde açılan sergide müstehcen video da sergilendi. Türkiye devreye girince video kaldırıldı

Genel 21.10.2013, 13:41 21.10.2013, 13:41
Yunanistan, camideki müstehcen videoyu kaldırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Selanik'te sergi salonu olarak kullanılan eski Alaca İmaret Camii'nde sergilenen "müstehcen" videoya Türkiye tepki gösterdi, hükümet tepkiyi haklı bularak videoyu kaldırdı.

Yunanistan'ın Selanik kentinde geçen ay başlayan sanat festivali Bienalinde sergi mekanı olarak kullanılan Alaca İmaret Camii'nde gösterilen video Türkiye'nin tepkisine neden oldu.

"Doğu Makedonya-Trakya Müslamanları Eğitim ve Kültür Derneği", videoyu Selanik Belediye Başkanı Yiannis Butaris'e şikâyet etti.

Fransız sanatçı Ange Leccia'nin 'Nimfea' adlı video çalışmasının cami gibi mübarek bir mekana uygun olmadığını belirten Türkiye, bunun bir an önce kaldırılmasını istedi.

Türkiye'nin konsolosluk düzeyindeki temasları sonucu kaldırılan video, bir süre sonra tekrar aynı yere kondu. Bu kez devreye Türkiye Dışişleri Bakanlığı girdi. Atina Büyükelçiliği aracılığıyla yapılan girişimler sonuç verdi ve video tarihi camiden kaldırıldı.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?